Визия на Мирослав Лайчак: Отговорност, отчетност и лидерство

1
1459
Снимка: Creative Commons
Снимка: Creative Commons
Снимка: Creative Commons

Обединени нации, които се вписват в 21 век

„Да практикуват толерантност и живеят заедно в мир един с друг като добри съседи, да обединят нашата сила за поддържане на международния мир и сигурност, както и да гарантира с приемане на принципи и институционални методи, които не се използват от въоръжените сили в името на общия интерес, и да създаде международна система за насърчаване на икономическо и социално развитие на всички народи „. Тези идеали, залегнали в Хартата на ООН остават в основата на тази организация и движещата сила зад съвместните ни усилия.

Ние живеем в един свят, който е доста по-различно от този на нашите предци, живели преди 70 години. Този свят е по-сложен, летлив, изправен пред нови заплашителни предизвикателства. Глобалната взаимозависимост расте по-бързо от всякога. Положителната страна на глобализацията е, че тя ни позволява да се изправяме срещу проблемите заедно. Моето дълбоко убеждение е, че ООН е една наистина уникална,
незаменима организация, единственият универсално признати форум. ООН има необходимите инструменти, за да си служи с доверие и да бъде надеждна платформа за справяне и решаване на въпроси, които изискват глобален отговор.
Въпреки това, той трябва да коригира начина си на работа и повишаване на капацитета си. Имаме нужда да се концентрираме върху това как да се повиши ефективността и ефикасността на Организацията. Формата и влиянието на тази
организация отразява волята и усилията на държавите членки. Моето виждане включва модерна, ефективна организация, която се радва на доверието на всички народи. Една организация, която чрез уважение, диалог, състрадание постига осезаеми резултати в реално време служи като пътеводна светлина за всички. Една организация, подходяща за 21-ви век.

Лидерство

Аз съм посветих целия си професионален път на дипломатическа служба, с ценностите и принципите на ООН в основата на й. Вярвам, че ООН се нуждае от един динамичен, креативен и адаптивен лидер готов да се изправи пред всички предизвикателствата пред нас. Генерален секретар, за когото реформите са начин на мислене, непрекъснат процес на промяна и адаптация, а не просто политика. Мениджър, който ще бди със зорко око съдържанието, цената и прилагането. Личност, която ще
има усет за етика и морал при изпълнение на своите задължения като Генерален секретар. Ръководител на организацията, който ще бъде в състояние да изгради стабилни отношения със световните лидери, които преодолеят националните различия и да фокусират вниманието върху многобройните нелеки глобални предизвикателства.

Искам да подчертая, че уважението е съществен аспект на международните отношения. ООН е нашата организация. Ние всички, държавите членки, както и персонала на Организацията на Обединените нации, трябва имаме чувство на отговорност. Смятам, че освен че е най-висшият административен служител, Генералният секретар трябва да бъде главният слушателя и ефективен, завладяващ комуникатор. Състрадателен, но и решителен лидер в състояние напълно да подкрепя държавите членки. Дълбоко
вярвам, че всички становища на всички страни трябва да се разглеждат, за да се определят международните приоритети по-добросъвестно и равнопоставено, при това с всеобща отговорност и всеотдайност. Не по-малко важно е  идеите и работата на Организацията на Обединените нации да са добре познати и комуникирани с широката общественост.

Приоритети
Ние всички сме наясно с безпрецедентни предизвикателства и възможности, пред които е изправено глобалното общество днес и в дългосрочен план. Би било неразумно да не се даде приоритет на всеки, проблем, който тревожи нашите граждани. Ние всички сме били свидетели на ефекта на пеперудата твърде
много пъти. Много проблеми днес са взаимно преплетени и имат пряко въздействие върху мира, просперитета и правата на човека. Изключителната важност на това работа се подчертано от нарастващото разбиране, че оцеляването на Земята, такава, каквато ние я познаваме, зависи от силата на нашата решителност и успеха на нашето бъдещо сътрудничество. Моята цел е да осигуря надеждна организация напълно способна да отговаря на всички нужди на своите народи.

Безопасен свят
Нашата организация е построена върху развалините на Втората световна война, с ясната цел да се поддържа международния мир и сигурност. Това все още остава нашата цел номер едно.

Обхватът и естеството на конфликта бързо се променя. От 2008 г. насам мащабните конфликти почти са се утроили. Нажежени спорове ескалираха или прераснаха във войни, докато нови конфликти се появиха в страни и региони, които се смятаха за стабилни. Днешните конфликти лесно излизат извън границите, прерастват в транснационален тероризъм, екстремизъм и организирана
престъпност, включително незаконната търговия с оръжие и наркотици и наред с други фактори, провокират насилие и единоборство на местно ниво.

Тероризмът и насилственият екстремизъм предизвикат нарастваща нестабилност и фатален край във всички части на света. Обхватът и на двете предизвикателства е транснационален, и поради този факт изисква съвместни действия:
повече сътрудничество в нормотворчеството на международно и регионално ниво, подходящи регионални и национални стратегии за справяне с конкретни причини, по-превантивен подход, прилаган в дейността на цялата система на ООН.

Ние трябва да положим повече усилия в областта на разоръжаването и неразпространението на оръжия. Това приоритет от ключова важност, за да се избегне ситуация, в която оръжията за масово унищожение да попаднат в ръцете на недържавни формирования и терористични групи. Ядреното разоръжаване засяга сигурността на всички нас. Твърде много е заложено на карта и ние трябва да преодолеем задънената улица, в която се намираме по тези въпроси. Ние трябва да генерираме политическа воля, която ще ни доведе до всеобхватни преговори.

Размерът и обхватът на заплахите и предизвикателствата, които заплашват стремежа ни за мир е невъобразим и продължава да расте.

Единствената независима политическа роля, предоставена на Генералния секретар, съгласно Устава на ООН е правомощието да привлече вниманието на Съвета за сигурност към всеки въпрос, който може да застраши поддържането на международния мир и сигурност. Ранното предупреждение е важна първа стъпка по пътя към превенцията на конфликтите, въпреки това тя е трудна и се предприема рядко. Смятам, че ранното предупреждение и превенцията на конфликти заемат ключово място във функцията на Генералния секретар в тясно сътрудничество със Съвета за сигурност.

Значението на използването на пълното предназначение на добри услуги на Генералния секретар е безспорно. През 2015 г. всички значителни оценки на мира и сигурността подчертават централното място на предотвратяването на конфликти в
на работата на ООН. Ние, заедно, трябва да се гарантираме, че Организацията е по-подходящ за подготовка и прилагане на превантивни действия и посредничество с цел по-ефективно справяне със заплахи за международния мир и сигурност. Ние трябва да направи преглед на това как нашите усилия досега са повлияли на ролята на ООН като посредник на мира. Медиацията изисква специален набор от умения, лидерски качества и опит. Организацията на Oбединените нации трябва да се прибегне до най-добрата експертиза в световната общност от медиатори, както мъже, така и жени.

Като цяло, капацитетът за реагиране при конфликт трябва да бъде подобрен в рамките на цялата система на ООН. ООН също трябва да направи повече, за да помогне на страните да изградят свой собствен капацитет за справяне за
предотвратяване на конфликти. Преамбюла на Хартата на ООН е абсолютно ясно за това: „да спаси поколенията от бича на войната „. Това е най-задължителният залог. За да бъде изпълнен този ангажимент, аз вярвам в първостепенното значение на превантивната дипломация. Изчислено е, че превенцията е 60 пъти по-ефективна от намесата веднъж щом насилието избухне. Светът плаща 1 долар за предотвратяване на конфликти за сметка на 1885 долара, които харчи за военни бюджети. Ранното предупреждение и превенция са от основно значение в контекста на предизвикателствата, пред които сме изправени.

Мироопазването се превърна в запазена марка на тази организация. Обхватът и функциите на Организацията на Oбединените нации в областта на опазването на мира са се променили значително през последните две десетилетия, както и самите заплахи, предизвикателства и характера на днешните конфликти. Държавите членки трябва да
гарантират, че Организацията разполага с необходимите ресурси и правилните способности, за да се ангажира изцяло в световното мироопазване с такива пропорции и сложност. Новият Генерален секретар трябва да продължи на необходимата работа за укрепване на планирането и оперативния капацитет, както в Щабквартирата на ООН, така и на терен. В лицето на нарастващото търсене и нарастващите разходи, на
Секретариатът трябва да бъдат подходящо оборудвани за управление на комплексните нужди на мироопазващата операции. Оценката на ефективността на мироопазващите способности на ООН  трябва да бъде непрекъснат процес в Обединените нации. Важната задача, която вече бе започната с изпълнението на смели препоръки, произтичащи от анализа на мироопазването трябва да продължат с неотслабваща сила.

Политика на нулева толерантност към сексуалното насилие и злоупотреба от страна на миротворци срещу цивилното население, е задължителна. Подобни нарушения трябва да бъдат надлежно разследвани и извършители подведени под отговорност. ООН не разполага с юрисдикция над своите военнослужещи. Ето защо ние се нуждаем от колективни и повече съгласувани действия от страна на всички – Секретариат, държавите и Съвет за сигурност на ООН. Този въпрос изисква незабавна реакция на базата на строги мерки, категорична прозрачност и отчетност.

Поемам ангажимент да гарантирам, че половото равенство е изцяло приложимо в дейностите по поддържането, опазването и изграждането на мира. Продължаването на овластяването на жените е от решаващо значение както за мира, така и устойчиво развитие. Значителни правни и законодателни промени са необходими, за да се гарантират правата на жените по целия свят. ООН трябва да ръководи този процес и то да го ръководи чрез личен пример – не само в законодателството, но също така и в практическото прилагане на всички нива в Организацията.

Предотвратяване на рецидив по отношение конфликтите е в основна цел при  изграждане на мира. Цялостно прилагане на наскоро приетите резолюции относно структурата на изграждането на мира е от първостепенно значение, за да се гарантира траен мир. Искам да работя с всички партньори за насърчаване на по-тясно и по-оперативно сътрудничество в осигуряването на съгласувана и интегрирана помощ на страни в нужда. Осигуряването на взаимодействие и взаимно допълване на всички усилия от страна на всички актьори е наложително за оптимизиране на резултатите. Основна предпоставка за успешното изграждане на мира остава националната отговорност, абсолютна приобщеност на всички части на населението и адаптиран подход.

Проспериращ свят
За много хора по целия свят, ООН е преди всичко символ на надеждата, поради своята
хуманитарна помощ и взаимопомощ. Милиони разселени лица и хиляди жертви на
природни бедствия са зависими от способността на ООН да организира, събира и доставя своевременно помощ, където това е необходимо. Докато сините каски са символ на шанс за мир, хуманитарната помощ често представлява тънката граница между живота и смъртта. Поради това е от най-голямо значение за по-нататъшно мобилизиране на ресурси да се осигури по-бързо реагиране и по-добра
координация на нашата помощ за хората в нужда.

Безпрецедентната вълна от бежанци и мигранти спешно призовава за
всеобхватен съвместен подход за осигуряването на хуманно отношение, преди всичко безопасност, достойнство и зачитане на човешките права на всички бежанци и мигранти. Имаме нужда от стабилни глобални ангажименти, които да разгледат този въпрос по изчерпателен начин.

Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) изчислява, че около 795 милиона хора на 7,3 милиарда души в света, или иначе казано, всеки девети човек е страдал от хронично недохранване в периода 2014-2016. През последните години сме постигнали значителен напредък в устойчивото развитие и в борбата с изменението на климата. Вече сме достигнали фаза, в която добрите намерения трябва да се трансформира в конкретни стъпки и осезаеми резултати. Постигането на Целите за устойчиво развитие и реализиране на ангажиментите по отношение на Парижкото
споразумение за климата ще изисква огромни системни промени. За да изпълни обещанието „никой да не бъде изоставен“ до 2030 г., която е в центъра на новата програма за развитие, най-уязвимите страни (най-бавно развиващите се страни, LLDCs, SIDS, страните, излизащи от конфликти), ще трябва да се подложат на
безпрецедентен икономически растеж, сравним само с тази на най-големите развиващи се икономики в най-добрите си години. За да се осъществи този напредък, ще е необходима споделена отговорност и пълна солидарност в засилено сътрудничество, север-юг и юг-юг.

Следващият Генерален секретар ще трябва да продължи да  насърчаване на солидарността и ефективно да мобилизира световните лидери за действия по зададението от 2015 г. рамки за устойчиво развитие, намаляване на риска от бедствия и изменението на климата. Важно е да сме сигурни, че системата на ООН има способността да помогне за постигането на реален и значителен напредък в изпълнението на тези ангажименти по един съгласуван и координиран начин.

Политиката на развитие трябва да се адаптира ефективно към новите реалности. Акцентът трябва да се постави върху бедните, уязвимите и младежите. Всички ние трябва да застанем зад ангажиментите и отговорностите ни, произтичащи от ефективната система на Помощта за развитие.

Младежта представлява енергия, надежда и бъдеще. Младите хора са най-важната
инвестиция, която можем да направим. И все пак в развитите и развиващите се страни, младежката безработицата и непълната заетост са достигнали тревожни нива. Наличието на голям броя безработни и разочаровани младежи допълнително увеличава социалното напрежение, заплашва стабилността и политиката на сближаване. От една страна младите хора са естествен източник на иновации, нови идеи, от друга страна, те са най-уязвими към екстремистки и радикални идеологии. Аз ще подкрепя и насърча допълнителното ангажиране на ООН с младежта на всички нива. Ние трябва да им даде надежда и възможности и те ще ни даде по-добро бъдеще!

Просто светът
Винаги съм имал най-дълбокото убеждение, че правата на човека представляват абсолютни и универсални ценности и че те трябва да бъдат защитени с всички средства, които имаме на наше разположение. Всеки човек трябва да живее
в равенство, достойнство и свобода. Тази визия трябва да бъде защитена без никаква форма на дискриминация с всички инструменти, които имаме на разположение. Правата на човека са неделима и взаимозависима опора на сигурността и развитието в целия свят. Тяхното нарушение често е сред първите индикатори за нестабилност. Когато е налице риск от престъпления срещу правата на човека, тяхното нарушение или други злоупотреби, ние трябва да действаме. Международната общност и ООН трябва да бъде подготвени да предприемат точните действия в точното време.

Правата на човека като универсален по своята същност трябва да зачитат нуждите на всеки отделен човек. Изключително важно е международните норми и стандарти за правата на човека да се прилагат ефективно. ООН трябва да бъде водещ застъпник за правата на човека и да се бори с упоритата нетърпимост, дискриминация, маргинализация и безнаказаност. Ние трябва да продължим с институционалната
консолидация на системата от институции за правата на човека в ООН и да разширим
проактивния подход на Организацията в тази област.

Правата на човека трябва да бъдат все повече интегрирани във всички основни дейности на Организацията на Обединените нации, включително и в развитието, мира и сигурността. Също така, те трябва да бъдат адекватно обезпечени. Като се има предвид тяхната значимост в контекста на мира и устойчивото развитие, бих се ангажирал в конструктивен диалог с държавите членки, които да аресират чувствителните въпроси около темата за правата на човека.

Върховенството на закона на международно и национално нива, включително и безусловна борба срещу безнаказаността има незаменима роля за постигането на справедливост в съвременния свят. Правосъдието е основна предпоставка за устойчив мир. Организацията на Обединените нации трябва да играе важна роля в поддържането, защитата и осъществяването на тези принципи. Върховенството на закона и универсалната справедливост не могат да бъдат постигнати без мирно уреждане на спорове. Организацията на Обединените нации трябва да продължава да предоставя ефективни механизми за уреждане на спорове, включително чрез Международния съд като неин основен правосъден орган. Нарушенията на международното право винаги трябва да са правилно разгледани от Организацията на Обединените нации. Тежки нарушения на международното право, включително в областта на човешките права и международното хуманитарно право, не могат да останат без съответните санкции и наказания като извършителите трябва да бъдат изправени пред съда.

Ефективен Секретариат
За да бъде в състояние да изпълни многобройните си задачи, ООН трябва да бъде адекватно подкрепено от ефективен, надежден, отговорен Секретариат. Това е основната роля на Генералния секретар като главно административно длъжностно лице, за да се запази Организация здрава. Независимата международна публичната служба е най-големият актив на Организацията на Обединените нации. Дълбоко
ценя по-голямата част от персонала на ООН – отдадените и трудолюбиви служители.

Секретариатът на ООН има повече от 40 000 служители по целия свят, докато по-голямата от стратегическите решения се вземат от само една шепа от висши длъжностни лица. Поради това е от първостепенно значение да се гарантира,
че управлението на ООН е прозрачно и отговорно на всички нива и механизмите за надзор са силни и независими.

Организацията се нуждае от най-добрите политики за управление на човешките ресурси, за да се привличат и поддържат служителите към най-високите стандарти за ефективност, компетентност и почтеност. От първостепенно значение, за да се ускори процеса на набиране и управление на персонал. Новият Генерален секретар трябва да се концентрира върху изграждането на следващото поколение динамична и модерна глобална работна сила, която да е в състояние да се справи с нарастващите изисквания, които оттук нататък само ще нарастват с появата на нови универсални програми, като например Програмата за устойчиво развитие. Аз вярвам, че постоянната промяна е естествен процес, в която и да е организация, която иска да продължи да съществува и ООН не е изключение. Генералният секретар трябва да подкрепя развитието на персонала чрез непрекъснато обучение и подобряване на мобилността. Безопасността и сигурността на служителите на ООН трябва винаги да бъдат напълно гарантирани.

Процесът на подбор, включително за най-високопоставение служители, трябва да се основава на заслугите и компетентността, при придържането към политики, свързани с баланса между половете и географското многообразие. Продължаването на усилията за постигане на равнопоставеност на половете е от ключово значение. Майор системен преосмисляне, но също така и
промяна на нагласа е от съществено значение. Непредставените и слабо представените страни трябва да поставят на преден план своите най-добри мъже и жени, с богати познания и всеотдайност.

Финансовите ресурси на ООН трябва да се управляват ефикасно и ефективно, в съответствие с принципите на бюджетната дисциплина и в съответствие с най-високите международни стандарти. От новия Генерален секретар не бива отново да се изисква да прави повече с по-малко, но трябва да бъде подготвен за тази възможност. Аз, като мениджър, имам личен опит с извличането на висока производителност с малко ресурси. В дългосрочен план обаче, непрекъснатото вдигане летвата на целите и очакванията, с по-малко пари, затруднява устойчивостта на нашите усилия.

ООН не е самостоятелна организация. Никой не може да се справи с предизвикателствата на 21-ви век сам. ООН се нуждае по-нататъшно засилване на партньорствата си с регионални, субрегионални и други международни организации, гражданското общество, академичните среди и бизнес сектора.
Докато ООН се ангажира по-плътно с външни партньори, тя трябва да се създаде ясни и прозрачни правила, особено в областта на финансиране, за да се предотвратят корупционни практики и злоупотреби със средства. Необходима е политика на нулева толерантност в това отношение.

Адаптирането на ООН за 21-ви век не може да бъде успешно без ефективното използване на иновации и модерна технология. Моята цел е да помогна на ООН да бъде една наистина модерна организация, която е в състояние бързо да се адаптира и да прилага нови технологии и иновации. Технологията е тук, за да подпомогне
нашата работа и ние трябва да се използваме потенциала й максимално.

Ние трябва да сме в състояние постоянно да се развиваме и да се адаптираме. Бъдете винаги една крачка пред новите предизвикателства. Има и много нови области от изключителна важност, които изискват нашето внимание като разработването на глобални правила и сътрудничество в кибер, енергийното и космическото пространство.

Заключение
Всеки ден, ООН допринася за положителната промяна в живота на милиони хора
по света. Искам да видя ООН способна да реагира на всеки зов на нейните народи правят.  Силни и ефективни Обединени нации означава по-добър свят. По-грижовни и приобщаващ свят. Свят, в който нации, народи от различни религии, култура и история могат да живеят заедно в мир. Свят, в който правото е сила, а не силата е право. Вярвам, че укрепването на ООН е най-добрата инвестиция за постигане на всеобщо желание за мир, развитие, равенството и справедливост в света. И това трябва да бъде целта на съгласуваните усилия от страна на държавите членки, както и на Секретариата на ООН.

Оригинален текст.