Силите за сигурност на Демократична република Конго (ДРК) са извършвали извънсъдебни екзекуции, смъртни заплахи и произволни арести срещу опозицията, медиите и гражданското общество от началото на годината и в навечерието на ключови избори, посочва доклад на ООН.
„Призовавам конгоанските власти да гарантират подвеждането под отговорност на виновните за изключително сериозните нарушения на човешките права, документирани в този доклад“, каза Върховният комисар на ООН за правата на човека Зейд Ра’ад Ал Хюсеин за документа, изготвен от службата на ООН по правата на човека в Конго. „Това е особено важно, тъй като за ДРК предстои натоварен изборен период. За да протекат предстоящите избори ефективно и мирно, властите трябва да гарантират, че всички граждани, независимо от техните политически възгледи, могат пълноценно да участват в открит и демократичен дебат, както и че активистите на гражданското общество, медийните представители и политическите опоненти са в състояние да вършат работата си без страх.“
В доклада са документирани 143 нарушения на правата на човека, свързани с изборния процес. След насилственото потушаване на демонстрации от силите за сигурност през януари, което доведе до извънсъдебните убийства на поне 20 души от страна на държавни служители, през юли стартира втора вълна от нарушения на човешките права. Повечето нарушения се извършват в провинциите, където опозиционните партии и гражданското общество имат засилена роля, включително в Киншаса, Северно и Южно Киву и Източен Касай, като конгоанската национална полиция (PNC) и националната агенция за разузнаване (ANR) са отговорни за повечето от документираните престъпления.
Най-малко 649 души са били произволно арестувани и задържани във връзка с изборния процес през първите девет месеца на годината, много от които са били лишени от контакт със семействата си или с адвокати, се отбелязва още в доклада, като ANR отново са посочени като основните извършители. „Произволните арести и задържания, по-конкретно на политически опоненти, активисти на гражданското общество или демонстранти, са средства за сплашване, често използвани от силите за сигурност, за да се ограничи свободата на изразяване и на мирни събрания“, се казва в доклада. „Политическата намеса в хода на съдебни процеси и липсата на напредък в съдебното преследване на някои от обвиняемите демонстрира инструментализация на правосъдието, за да се отнеме свободата на словото на тези индивиди, и като резултат да се осъществи сплашване на гражданското общество като цяло.“
Докладът приветства сключеното споразумение между националните избирателни комисии и националните правозащитни организации да се разследват всички твърдения за правонарушения, свързани с изборите, и признава постигнатия известен напредък в осигуряването на отчетност за конкретни нарушения. Въпреки това документът посочва, че досега не е имало разследване или съдебно производство за злоупотреби, свързани с изборния процес. Маман Сидику, специалният представител за ДРК на генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун, обеща да се заеме с проблема в съвместна работа с властите на Демократична република Конго и международните партньори и да предприеме „необходимите стъпки, за да се гарантира свободен, честен и прозрачен изборен процес.“
Източник и снимка: UN News Centre
Изготвил: Моника Антонова