[:bg]

Предните дни Ви запознахме с визиите на някои от кандидатите за нов Управителен съвет на Национален младежки форум – Илина Мутафчиева, номинирана за председател от Дружество за ООН в България и номинацията на НЧ „Бъдеще сега“ за заместник-председател – Александра Мирчева. Изборите за нов Управителен съвет на Национален младежки форум предстоят да се проведат по време на отчетно-изборното Общо събрание, в периода 16-17.12.2016 г. в град София.
Сега Ви представяме визията на Георги Мерджанов, който е номиниран за заместник-председател от Младежко сдружение за мир и развитие на балканите:
Като личност смятам себе си за оперативен. На база това и изводите от участието ми в Борд 2016 ви предлагам вътрешно организационен план за развитие на Национален младежки форум през 2017 година.
Работата на НМФ преминава през своите рецесии и пикове. Моментът в който организацията се намира от своето развитие, изисква залагането на вътрешно организационни цели. Залагането на такива е в основата на последващата ефективна работа на бордовете след 2017 година.
Това е планът, по който виждам развитието на НМФ през 2017 година, като разбира се част от него може да се ревизира спрямо идеите на УС и работния план изготвен от организациите. Планът за мен е реалистичен, базов минимум и на моменти натоварен. Основни критерии по които съм го изготвил са:
- Реалистичност
- Прогнозен капацитет за управление
- Времето, с което ще разполага борд 2017 (това е неизмерима величина за момента)
- Емоционална интелигентност и реакция в кризисни ситуации
- Натовареност, умора, преумора.
Основна идея, разгърната в следните няколко реда:
- 6 събития за календарна година (базов минимум) – маже да ви се сторят малко, но нека са качествени, издържани, добре подготвени, с ясни цели и ефективни резултати;
- 10 подкрепени събития от НМФ на организации членки или при покана от външни.
- Участие в 12 международни събития – целта е всеки представител на УС да вземат участие. Естествено спрямо специализираните събития (Структурен Диалог, Черноморско сътрудничество, Южни младежки съвети) се работи с установените до момента.
- Провеждане на 2 лобистки кампании относно теми, които касаят сектора (могат да са Доброволчество, Младежка работа). Разбира се тук може да се променя зависимост от идеите на организациите.
- Звено от треньори – изготвяне на ясна програма със събития за звеното и ангажименти доколкото е възможно спрямо знанието ни за събития през годината. Прави се заедно със звеното.
- Активна работа по плана от март-ноември.
- Януари – Март:
- Работи се за консолидация на екипа (Тренинг с основна цел доразвиване на умения: Работа в екип и Комуникация, Организация на работа);
- Февруари, Повишаване на капацитета чрез Advocacy – 5 участника от борда
- Звено проектна дейност и Звено Анализи – единствена задача да идентифицират 4-ри отворени покани за кандидатстване през 2017 година, като се изпуска февруарската покана по Еразъм. Залагат се конкретни реалистични срокове и се кандидатства минимум по 2 гранта за изпълнение през 2017 и 2018 предполагаемо.
- Търсене и оползотворяване на малки грантове до 6000 лв, – такива проекти (събития, обучения, конференции) се организират от работните групи по приоритети с координатор отговорник по приоритет.
- Стартиране на всички приоритети заедно, чрез обявления още през февруари.
- Стратегия на НМФ – започване на работа по стратегията. Възможно е всички събития през годината да бъдат насочени към изготвяне на стратегията, предвид че тя ще е около приоритети и области на действие. Ако се действа далновидно могат да се обвържат.
- Извеждане на проблемите на организациите. – Тук организациите са активна страна и посочват проблемите си на местно ниво или организационни. Работи се в посока повишаване на техния капацитет при тяхно желание разбира се.
- Младежка Академия 2017 – по данни от предходен борд има заложени средства в проект „Гражданско образование“.
- Корпоративно финансиране – извеждане на събития които ще се осъществяват през 2017, за да може да се търси допълнително финансиране за тях, чрез портфолио на НМФ.
Кризисни ситуации: Свидетели сме на много и различни ситуации в страната, непредвидени. Те изискват бърза и адекватна реакция.
Методика за подход: Най – вероятно ще се работи първо с писма. Изработва се шаблон (драфт) на писмо, което се предоставя до минимум 3-ма Алумни представителя и те доразвиват и обогатяват писмото. След завършването му то преминава още един преглед от УС или членове на УС. Всички организации се уведомяват предсрочно за действията обвързани с кризисната ситуация, преди започване на процедурата по написване на писмо. Последвалото входиране и лобиране естествено се осъществява от УС.
- Относно Алумни – възможност е във всяка работна група да се включва два пъти в годината по 1 алумни член, който е свободен с цел обратна връзка и осъществява мониторинг. Мотивира с това доброволците към групите. Дава напътствия.
Времеви график:
Януари – Март 2017 – подготовка на план график на звено обучители, идентифициране на отворено покани от звено проекти и звено анализи, консолидиране на екипа, преминаване на 1 Застъпническо обучение с Мариус Улозас. Разпределяне на приоритети и сформиране на работни групи като първа и най-важна задача.
Контролна Комисия – Основна цел: да търси и намира нови организации през 2017 година – минимум 5 за годината.
- Собствена страница в уеб сайта
- Сформиране на работна група към КК от доброволци със специфична насоченост с цел търсене на организации и анализ на неактивните организации. (интердисциплинарен екип);
- С това ще се популяризира работата на КК, като орган важен за НМФ
- Контролната функция не се изключва, затова предлагам всички съобщения в Борд, да отиват до Контролна комисия (имейлите се обединяват в обща група);
- Отваряне на имейл Борд2017 към организациите членове. (за да могат организациите да пишат до Борда, а не да се копират познати хора от борда и да не се натоварва работата на секретариат);
Установяване на хоризонтална структура на управление на организацията. Ефективно разпределение на работата – всеки работи в насоката си, като не се меси в работата на останалите и/ или не пречи. Взаимопомощ не се изключва при естествено покана за експертиза и изискана такава. Хоризонталността е личната ми цел и драма в живота.
Ценности на работа: Откритост, доверие, искреност. Както между организациите и борда, така и във вътрешните структури на платформата.
С уважение,
Георги Мерджанов
Член на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите[:]
[…] Народно читалище “Бъдеще сега” – с 21 гласа и Георги Мерджанов, номиниран от Младежко сдружение за мир и развитие на […]
Comments are closed.