23 октомври 2016 г. – финалният ден от провеждането на Регионален ученически Модел ЮНЕСКО в гр. Велико Търново, организиран от Дружество за ООН в България (ДООНБ), с подкрепата на Министерството на образованието и науката, и част от Националния план за отбелязване 60-тата годишнина от членството на България в ЮНЕСКО.
Какво се случи до сега?
Модел ЮНЕСКО стартира в петък (21 октомври), събирайки на едно място ученици и учители, които представляват няколко училища в северна България, част от мрежата на клубове за ООН на ДООНБ, както и от мрежата на асоциираните училища към ЮНЕСКО.
Докато учителите преминаваха през обучителен семинар „Глобално образование и Целите за устойчиво развитие“, учениците – по двама от всяко училище и в ролята на делегати на определена държава, взеха участие в симулационната игра – Модел ЮНЕСКО. Паралелно се заседаваше в два комитета: 1. Образованието като фундаментално право, което дава възможности и 2. Световното културно наследство – търсене на баланс между туризма и опазването на паметниците на културата.
Можете да се информирате повече за това как преминаха съответно Ден 1 и Ден 2.
Третият комитет
През последния ден от събитието всички делегати, заседаващи до сега в два комитета се събраха в един – третия комитет, където се обсъждаше темата за овластяването на гражданите чрез универсален достъп до информация. Основните теми, които излязоха на дневен ред бяха: Свободен достъп до интернет, както и до информация и комуникация като цяло; Свобода на словото; Дигитално ограмотяване на населението и др.
Делегатите излязоха с различни позиции и предложения за точки, които да се включат към дневния ред. Едни от дискутираните теми, които в последствие бяха отхвърлени от мнозинството делегати, бяха тези за:
- Използването на интернет активността на гражданите за идентифициране на проблеми – предложението беше за отворен достъп на базата данни в интернет до всички граждани, с цел информацията да се използва за решаване на големи социални проблеми, останали незабелязани от правителството;
- Т.нар. “Net neutrality” – обсъждаха се последиците от това, интернет доставчиците да получават заплащане от всички сайтовете, като например опасението, че по този начин ще се ограничи достъпа до информация на потребителите;
Съставянето на проекторезолюция и приемането на финална резолюция остава като самостоятелно и немодерирано предизвикателство пред младежите.
Обучителен семинар за учители
През този ден семинарът за учители премина в демонстрации на различни техники и активности, които да спомогнат работния им процес във връзка с преподаване чрез подхода на глобалното образование. Към тях се включват и активности за младежи, свързани с по-доброто осъзнаване значението на отделните Глобални цели за устойчиво развитие.
Закриване – „пресконференция“ и връчване на сертификати
По време на закриващата част на събитието първоначално бяха представени финализираните, гласувани и приети резолюции, съответно на Комитет 1 – Образование и Комитет 2 – Културно наследство. От всеки един комитет бе избран чрез гласуване между делегатите по един „Най-добър делегат“, които прочетоха съответните резолюции.
Проведе се и „пресконференция“, по време на която по няколко делегата от всеки комитет (т.нат. спонсори на идеи) представиха главните теми, които се обсъждаха, както и какви решения са били взети. Същевременно учителите, в ролята на журналисти, задаваха своите въпроси към тях.
Събитието завърши с тържествено връчване на сертификати на всички участници, като специални такива получиха двамата най-изявени млади делегати.
Това, което предстои, е съвсем скоро да се проведат още един или няколко Регионални ученически Модели ЮНЕСКО, които да дадат възможност на повече младежи от цялата страна да се докоснат до този вълнуващ дипломатически свят. Накрая се планува провеждането на национално събитие от същия тип.
Следете настоящия ни сайта и страницата ни във фейсбук, за да се държите в течение с актуални новини по тази темата, както и по други, свързани с възможности и събития за младежи, международни отношения и хуманитарни въпроси и т.н.