[:bg]Въпреки че светът е постигнал напредък към равенство между половете и овластяването на жените, жените и момичетата продължават да страдат от дискриминация и насилие във всяка част на света.
Равенството между половете не е само основно човешко право, а и необходима основа за един мирен, проспериращ и устойчив свят.
Предоставянето на равен достъп на жените и момичетата до образование, здравеопазване, достойни условия на труд и представителство в процесите на вземане на политически и икономически решения ще стимулира устойчивите икономики и ще бъде от полза за обществото и човечеството като цяло.
Прогрес на цел #5
- Равенството между половете и овластяването на жените напредват през последните десетилетия. Достъпът на момичетата до образование се е подобрил, детският брак е намалял и е постигнат напредък в областта на сексуалното и репродуктивното здраве, както и репродуктивните права – включително по-малко смъртни случаи при майките. Въпреки това равенството между половете продължава да бъде предизвикателство за страните по света и липсата на такова равенство е една от основните пречки за устойчиво развитие.
- Осигуряване правата на жените чрез правни рамки е първата стъпка в борбата срещу дискриминацията. От 2014 г. 143 държави гарантират равенство между мъжете и жените в своите конституции; Още 52 държави все още не са направили този важен ангажимент. В 132 държави законната възраст за сключване на брак е равна за жените и мъжете, докато в други 63 държави законната възраст на брака е по-ниска за жените, отколкото за мъжете.
- Насилието срещу жени и момичета нарушава техните човешки права и възпрепятства развитието. По-голямата част от това насилие се извършва от техните интимни партньори. Наличните данни от проучвания, проведени между 2005 и 2015 г. в 52 държави (включително само една страна от развитите региони) показват, че 21% от момичетата и жените на възраст между 15 и 49 години са изпитали физическо и/или сексуално насилие в ръцете на интимен партньор през последните 12 месеца. Оценката на рисковете от насилие върху жени с увреждания, жени от етнически малцинства и жени над 50-годишна възраст все още не са включени поради ограничените данни. Освен това трафикът на хора оказва непропорционално влияние върху жените и момичетата, тъй като 70% от всички жертви, открити в световен мащаб, са жени.
- В световен мащаб делът на жените на възраст между 20 и 24 години, които съобщават, че са били женени преди осемнадесетия си рожден ден, е намалял от 32 на сто през 1990 г. и 26 на сто около 2015 г. Детският брак е най-разпространен в Южна Азия и Африка на юг от Сахара, с 44% от жените, женени преди осемнадесетия си рожден ден в Южна Азия, и 37% от жените, женени преди осемнадесетия си рожден ден в Африка на юг от Сахара. Бракът на момичетата под 15-годишна възраст също е най-висок в тези два региона, съответно 16% и 11%. Социалните норми обаче могат и се променят, но броят на браковете на момичета под 15-годишна възраст намалява в световен мащаб от 12% през 1990 г. на 7% около 2015 г., въпреки че се наблюдават различия между регионите и страните. Най-бързото намаляване на детския брак е регистрирано в Северна Африка, където процентът жени, женени преди 18-годишна възраст, е намалял с повече от половината от 29% на 13% през последните 25 години.
Прекратяването на всички форми на дискриминация срещу жените и момичетата не е само основно право на човека, но също така е от решаващо значение за ускоряване на устойчивото развитие. Веднъж и отново е доказано, че овластяването на жените и момичетата има мултиплициращ ефект и спомага за развитието на икономическия растеж и развитие.
От 2000 г. насам ПРООН, заедно с партньори от ООН и останалата част от глобалната общност, превръща равнопоставеността на половете в централно място в своята работа. Оттогава се вижда забележителен напредък. Повече момичета са в училище в сравнение с преди 15 години и повечето региони са достигнали равенство между половете в началното образование. Сега жените съставляват 41% от платените работници извън селското стопанство, в сравнение с 35% през 1990 г
Целите имат за цел да надграждат тези постижения, за да гарантират, че има край на дискриминацията срещу жените и момичетата навсякъде. Все още съществуват огромни неравенства на пазара на труда в някои региони, като на жените систематично се отказва равен достъп до работни места. Сексуалното насилие и експлоатация, неравномерното разпределение на неплатената грижа, домашната работа и дискриминацията в публичния сектор, остават огромни бариери.[:]