[:bg]След добрия пример, който африканският континент даде чрез създаването на Африканска континентална зона за свободна търговия – най-голямото търговско споразумение от създаването на Световната търговска организация през 1995 г. насам, Конференцията на ООН за търговия и развитие (ЮНКТАД) излезе с нов доклад – „Регионална интеграция на Източноафриканската общност: отражения върху търговията и пола“.
В доклада се анализира въздействието на регионалната интеграция върху заетостта и качеството на живот на жените в петте страни от Източноафриканската общност (Бурунди, Кения, Руанда, Танзания и Уганда) и Южен Судан. Въз основа на констатациите в доклада ЮНКТАД публикува и документ, предназначен да подпомогне жените в региона, наречен „Застъпничество за търговска политика в източноафриканската общност, отчитаща спецификите на пола“ (Advocating for gender-sensitive trade policymaking in the East African Community).
По повод публикувания доклад Генералният секретар на ЮНКТАД, Мукиша Китуи, каза: „Равенството между половете не е естествен резултат от процеса на развитие и е необходимо проактивно да се насърчават политиките за равенство между половете. Аналитичната работа в този доклад е придружена от практически идеи. Този нов анализ е принос на ЮНКТАД към дебата за това как заедно можем да направим търговската политика по-чувствителна към спецификите на пола и да проправим пътя към по-приобщаващ просперитет, който не оставя никого на заден план“.
Сред по-важните изводи в доклада са:
- Промяната в структурата на заетостта в страните от ИАО не е голяма. Селското стопанство остава секторът, в който има най-много заети лица. Броят на жените в сравнение с мъжете там е твърде висок, но тяхната производителност на труда е по-ниска в сравнение с тази на мъжете. Това допринася за разликата в доходите между мъжете и жените в селското общество и ограничава ползите, които жените могат да получат от селскостопанската либерализация като производители.
- Мъжете пък са по-добре представени в сектора на промишлеността. Преминаването от предимно селското стопанство към сектора на услугите се случи главно чрез увеличаване на заетостта на жените в търговския сектор и в по-малка степен в туризма и образованието. За мъжете промяната в заетостта се проявява главно към строителството, търговията и сектора на транспортните услуги.
- Въпреки че икономиката вече се измества от селско стопанство към услуги и в по-малка степен към промишленост, 96% от жените в Бурунди, 76% в Кения, 84% в Руанда, 71% в Танзания и 77% Уганда все още работят в селскостопанския сектор. Жените също поемат по-голям дял от т. нар. неплатена грижа, което от своя страна ограничава възможността им за извършване на платена работа. И въпреки равните на теория права на собственост, в много страни жените почти не притежават земя: само 35% от жените в Кения и Уганда притежават собствена земя, а в Руанда техният процент е 46.
- В страните от ИАО жените са заети предимно като лица, работещи „на собствена сметка“ или „допринасящи за семейството“– двете форми на уязвима заетост – за разлика от мъжете, за които работната заплата е относително по-често явление.
- Технологичното обновление, предизвикано от либерализирането на търговията, дава възможност на жените да имат по-голям достъп до работни места, доминирани досега от мъже.
Докладът на ЮНКТАД препоръчва:
- Да се преодолеят различията между половете в областта на образованието и да се подобри целенасоченото обучение за придобиване на нови умения, за да могат жените да се конкурират повече за по-добре платени работни места;
- Да се създаде регионален кредитен механизъм за подкрепа на жените предприемачи;
- В бъдещите споразумения за свободна търговия да бъдат включени и глави „пол“, както и единен мониторинг за това как се прилага на практика важния Закон за половото равенство и развитие в страните от Източноафриканската общност.
Материала изготви: Лилиана Софкова