Днес, 29 март, се навършват 12 години от приемането на България в НАТО. На този ден през 2004 г. министър-председателят Симеон Сакскобургготски връчва на американския държавен секретар Колин Пауъл във Вашингтон ратификационния документ за присъединяване на България към Организацията на Северноатлантическия договор. Пауъл приема документа, като официален представител на Съединените щати, които са държавата депозитар на Северноатлантическия договор.
От този момент България е пълноправен член на НАТО. Освен нея още шест държави – Естония, Литва, Латвия, Румъния, Словакия и Словения, са приети в организацията.
Присъединяването на България към Алианса преминава през продължителен интеграционен процес започнал през 90-те години на миналия век. През 1990 г. България приема отправената към нея покана за установяване на дипломатически връзки с НАТО. През 1991 г. още преди официалното оттегляне на България от Варшавския договор, в страната се учредява неправителствената организация Атлантически клуб в България, чиято мисия е да работи за разширяване на диалога за укрепване на Трансатлантическата сигурност. От 1994 г. България активно участва в програмата „Партньорство за мир“, което допринася готовността на въоръжените сили за присъединяване към Алианса.
На 22 ноември 2002 г. България получава покана за членство в НАТО, което е обявено от генералния секретар на Алианса, Джордж Робъртсън, по време на двудневна среща на високо равнище. По-малко от две години по-късно, на 18 март 2004 г. Народното събрание ратифицира Северноатлантическия договор. На 29 март ратификационният документ е официално връчен, с което България се присъединява към Алианса. Американският президент Джордж Буш младши е домакин на официалната церемония по случай връчването на ратификационните документи, която се състои в Белия дом.
Приемането на новите членки на Алианса се отбелязва на 2 април по време тържествена церемония в централата на НАТО в Брюксел, където са издигнати националните знамена на новоприетите в Алианса 7 държави от Централна и Източна Европа.
Източници: МВнР, Министерство на отбраната, Атлантически клуб в България, БТА