В четвъртък Световната здравна организация (СЗО) на ООН засили мерките спрямо избухването на маймунска шарка в няколко африкански страни до най-високото възможно ниво и мобилизира усилията си за ограничаване на разпространението.
Континентът става свидетел на „безпрецедентен“ скок в случаите на маймунска шарка от януари насам, като 15 страни съобщават за огнища. До момента, за тази година са потвърдени 2030 случая, от които 13 смъртни, в сравнение с 1145 случая и 7 смъртни за цялата 2023 година.
Маймунската шарка е вирусно заболяване, причинено от вируса MPXV, който е част от рода Orthopoxvirus.
„Маймунската шарка е от семейството на едрата шарка, въпреки че причинява по-малко сериозно заболяване. Благодарение на ваксинацията през 1980 г. едрата шарка беше унищожена и имунизациите срещу нея бяха прекратени. Ваксината беше превенция и срещу маймунска шарка. Спирането на имунизациите доведе до скок в разпространението ѝ“, посочва Ан Римоин, професор по епидемиология в Калифорнийския университет.
Честите симптоми включват кожен обрив или мукозни лезии, които могат да продължат две до четири седмици, придружени от треска, главоболие, мускулни болки, болки в гърба, ниска енергия и подути лимфни възли.
Тя може да се предава на хора чрез физически контакт с инфектиран човек, с контаминирани материали или с инфектирани животни. Лечението е поддържащо и е насочено към облекчаване на симптомите. Разработват се и се тестват различни терапевтични средства, които могат да бъдат ефективни срещу маймунската шарка.
Прекъсването на предаването е приоритет
Според СЗО, Демократична република Конго отчита най-голям брой (90 процента) от съобщените случаи, включително нов вариант, който се появи миналия септември. Случаи от този вариант са съобщени и в съседните Руанда и Уганда, както и в Кения, докато анализът на случаите продължава в Бурунди.
Матшидисо Моети, регионалният директор на агенцията за Африка, подчерта, че „приоритетът е бързото прекъсване на предаването на вируса“.
„Работим в сътрудничество с партньори в подкрепа на страните за укрепване на мерките за контрол на огнището и за осигуряване на централната роля на общностите в текущите усилия за ефективно прекратяване на тези огнища“, каза д-р Моети.
Here’s everything you need to know if you have contracted the #mpox virus ⬇️#ViralFactsAfrica @viralfacts pic.twitter.com/MIYYCDYsUb
— WHO African Region (@WHOAFRO) August 6, 2024
Действия на терен
СЗО работи чрез екипи в страните и експерти, разположени на място, за да подкрепи националните власти в укрепването на ключови области на реакция, включително наблюдение на заболяванията, диагностични тестове и клинична грижа, превенция и контрол на инфекциите.
Полагат се усилия и за увеличаване на достъпа до терапевтични средства, децентрализация на лабораторните услуги за подобряване на диагностичните възможности и увеличаване на усилията за повишаване на осведомеността за риска от заболяването сред хората.
Работата на терен помага за активното откриване на случаи също се засилват в засегнатите и изложените на риск страни, а агенцията на ООН координира тясно за подобряване на проследяването на контактите и мобилизиране на финансова подкрепа за подпомагане на страните в тяхната реакция.
Оценка на международния риск
Ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус в сряда призова за спешна среща на експертен комитет, за да се определи дали огнището в Африка представлява извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение.
По публикацията работи: Маргарита Насева