Поне 32 души са загинали при детонирането на пейджъри в Ливан

0
39
Автор: Jack Lucas Smith/Източник: Unsplash

Експлозиите на пейджъри и уоки-токита при нападения, за които е обвинен Израел, предизвикват тревога в Ливан относно сигурността на веригата за доставки и безопасността на технологиите.

Използването на пейджъри и уоки-токита в координирани експлозии в Ливан насочи вниманието към сигурността на глобалните вериги за доставки и тяхната уязвимост от манипулации от страна на правителства или други участници.

Използването на хиляди електронни устройства в явните атаки, за които се смята, че са организирани от Израел като част от операция, насочена срещу ливанската въоръжена групировка „Хизбула“, повдигна въпроса за възможността в бъдеще да бъде използвано всекидневно комуникационно оборудване като оръжие.

Технологичните компании вероятно ще възприемат атаките като силно напомняне за важността на защитата на техните вериги за доставки, докато доверието на широката общественост в технологиите също може да бъде засегнато, споделят анализатори от технологичната индустрия и веригите за доставки.

Джеймс Гримелман, професор по дигитално и информационно право в Cornell Tech и Cornell Law School в САЩ, заяви: „Вероятно ще обмислят добавянето на допълнителни предпазни мерки и проверки, за да могат по-добре да засичат и предотвратяват подобни действия.“

Макар че Израел и преди е бил замесен в убийства, при които са използвани манипулирани комуникационни устройства – включително убийството през 1996 г. на създателя на бомби на Хамас, Яхия Аяш, чрез мобилен телефон с експлозиви – мащабът на атаките, включващи хиляди едновременни детонации, е безпрецедентен.

Според ливанските власти при експлозиите във вторник и сряда са загинали най-малко 32 души, а повече от 3100 са били ранени, включително членове на „Хизбула“ и цивилни граждани.

Подкопаване на общественото доверие

Брайън Патрик Грийн, началник на отдела за технологична етика в Центъра за приложна етика „Маркула“ към университета „Санта Клара“ в САЩ, определи атаките като потенциален прелом в доверието на обществото към електронните устройства.

„По някакъв начин хиляди устройства бяха превърнати в оръжия, без никой да забележи това. Колко широко разпространени са тези взривни устройства? Как взривните вещества са попаднали в устройствата или във веригите им за доставка? Тази атака повдига ужасяващи въпроси, които никога преди не са били дори разглеждани“, каза Грийн.

Макар да не е ясно как точно пейджърите и радиостанциите са били превърнати в експлозивни устройства, ливански и американски длъжностни лица заявиха пред множество медии, че израелското разузнаване е поставило капани с експлозивни материали в устройствата. Израел не е направил коментар, с който да потвърди или отрече отговорност.

В сряда тайванската компания Gold Apollo, чиято марка пейджъри е била използвана при атаките, отрече да е произвеждала смъртоносните устройства, като заяви, че те са били произведени по лиценз от компания, наречена BAC (Би Ей Си).

Главният изпълнителен директор на Gold Apollo Hsu Ching-kuang заяви пред американското радио NPR, че BAC е платила на компанията му чрез банкова сметка в Близкия изток, която е била блокирана поне веднъж от тайванската банка на фирмата му.

BAC, чието седалище е в унгарската столица Будапеща, не е отговорила на запитванията за коментар. В четвъртък вестник „Ню Йорк Таймс“, позовавайки се на трима неназовани служители на разузнаването, съобщи, че BAC е израелско подставено лице, създадено с цел производство на взривоопасни пейджъри.

Icom, базиран в Япония производител на радиооборудване, заяви, че е спрял да произвежда модела радиостанции, за които се твърди, че са използвани при атаките, преди около 10 години. „Той беше спрян от производство преди около 10 години и оттогава не е доставян от нашата компания“, се казва в изявление на Icom.

„Производството на батериите, необходими за работата на основното устройство, също е преустановено, а холограмният печат за различаване на фалшивите продукти не е поставен, така че не е възможно да се потвърди дали продуктът е изпратен от нашата компания.“

Патрик Лин, ръководител на групата „Етика и нови науки“ в Калифорнийския политехнически университет (Cal Poly), заяви, че има важни въпроси за това къде във веригата на доставки са били компрометирани устройствата.

„Дали това е станало по време на производствения процес, или по време на транспортирането, или на ниво системен оператор, непосредствено преди устройствата да бъдат назначени на физически лица?“.

„Ако това е станало по време на производствения процес, тогава другите производители на технологии трябва да са по-загрижени, тъй като другите начини са извън техния контрол. Ако производителят на пейджъри не е бил доброволен съучастник в такъв сценарий, тогава тяхната оперативна сигурност е била сериозно застрашена.“

Въпреки че поддръжниците и критиците на Израел спорят дали атаките трябва да се разглеждат като дискриминационен удар срещу военни цели или като безразсъден акт, който излага на опасност цивилни граждани, взривовете повдигат въпроса за възможността други участници да се вдъхновят от подобна тактика.

 

Превод: Християна Маринова