Напитките с високо съдържание на кофеин са се превърнали в културна икона. Но след смърт, за която се твърди, че е свързана с „заредената лимонада“ на Panera Bread, дали нашето обсебване от енергийните напитки е станало опасно?
Когато посещава клон на Panera Bread във Флеминг Айлънд, Флорида, Денис Браун има навика да поръчва три напитки подред. На 28 септември, и отново на 2 октомври, както и на 4-ти, 5-ти, 7-ми и 9-ти – денят, в който Браун умира – изборът му на напитка е „заредената лимонада“ на Panera Bread.
592 мл „Заредена лимонада“ съдържа 260 млгр кофеин, докато чашата от 887 мл има 390 млгр – близо до препоръчаната от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ дневна граница. Не е известно кой от двата размера е консумирал на 9 октомври 46-годишният Браун, но след като изяжда вечерята си, той излиза от ресторанта за бързо хранене и малко след това получава фатален сърдечен пристъп.
В съдебен иск, подаден срещу Panera Bread от името на семейството на Браун, се посочва, че той обикновено пиел студен чай, бира с билкови корени или вода и привидно не е бил наясно, че „Заредената лимонада“ съдържа кофеин, тъй като според иска не е била рекламирана като енергийна напитка. Елизабет Крофърд, адвокатката, представляваща семейството на Браун, нарече напитката „вълк в овча кожа“.
Panera Bread твърди, че не носи вина. „Panera Bread изказва дълбоките си съболезнования към семейството на Браун. Въз основата на нашето разследване вярваме, че злополучната му смърт не е причинена от някой от продуктите на компанията“, заяви за WIRED Джесика Хеселшверт, старши директор „Връзки с обществеността“ в Panera Bread. Хеселшверт казва, че делото срещу компанията е „без основание“ и че Panera „е твърдо убедена в безопасността на продуктите си“, и че „Заредената лимонада“ съдържа „същото количество кофеин на унция като тъмно препечено кафе“.
Това може и да е вярно. Но докато здравните органи съветват, че консумацията на кофеин е безобидна, стига да не прекаляваме, през последните години напитките с кофеин стават все по-големи по размер и силни – до такава степен, че регулаторните органи се намесват.
Неспокойна енергия
Напитките на Panera Bread не са единствените, които пробуждат притеснения. През януари 2022 г. интернет пощуря заради Prime – енергийна напитка, разработена от Ютюб звездите, превърнали се в боксьори, Логан Пол и KSI. Продавани в ярки кенчета и обявяваща, че съдържа нулева захар и вегетариански съставки, марката беше внезапен хит сред всички инфлуенсъри – и то често много младите – 40 милиона последователи в Инстаграм, които публикуваха свои собствени вайръл (популярни) клипове, в които трескаво търсят кенчета с напитката.
До юли лидерът на групата на демократите в Сената, Чарлз Шумър, поиска от Агенцията за контрол на храните и лекарствата разследване на марката, твърдейки, че родителите неволно сервират на децата си „котел с кофеин“, когато купуват напитката. (Prime съдържа 200 млгр кофеин на 355 мл, приблизително равно на две средни чаши кафе.) В отговор на призивите на Шумър, компанията публично заяви, че „Prime energy … съдържа сравнимо количество кофеин с други най-продавани енергийни напитки“.
Напитката все още се продава в САЩ и Обединеното кралство, но беше една от шест енергийни напитки, изтеглени от канадския пазар, заради ново законодателство, което забранява напитките, съдържащи повече от 180 мл кофеин в една порция. Пол също каза, че напитките са съобразени със специфичните регулации на всяка една страна, като заяви: „Безумното е, че дори не разпространяваме Prime Energy в Канада“. Литва, Латвия, Турция и Полша също са наложили забрана над продажбата на енергийни напитки на непълнолетни и малолетни.
Тези действия са отговор на съвременна тенденция – появата на все по-силни напитки – но също са част от модел, който датира от повече от век. Още от 1909 г. Министерството на земеделието в САЩ огласява безпокойство относно прекомерните количества кофеин в Кока-Кола. Законът за чистотата на храните и лекарствата се изменя през 1912 г, добавяйки кофеина към списъка от „формиращите навик“ вещества, които трябва да бъдат ясно обявени като съставки на етикетите на храните. В резултат на това Кока-Кола е с наполовина намалено съдържание на кофеин.
Днес Кока-Кола трудно би могла да се регистрира като енергийна напитка, понеже съдържа 34 милиграма кофеин в 355 мл си разфасовка. (Диетичната Кола е малко по-кофеинова с 46 милиграма за 355 милилитра) Някои кофеинови напитки с еднакъв размер налични днес съдържат 300-400 милиграма.
“Енергийните напитки са безопасни точно колкото донъти – един от време на време е безобиден, но прекалената консумация ще превиши препоръчителното количество калории, захар и мазнини”, твърди хранителния терапевт и автор Иън Марбър.
Марбър обяснява, че кофеинът има химическа структура, подобна на аденозина, вещество, което е част от процеса на създаване на енергия и действа като невротрансмитер в мозъка. „Като цяло, аденозинът подпомага съня, но метаболитите в кофеина блокират работата му, насърчавайки бодрост на негово място“, обяснява той. „Това от своя страна задейства надбъбречната жлеза да произвежда адреналин и кортизол, като и двете ни карат да се чувстваме бодри и способни“. Този ефект може да продължи за около четири часа и може да бъде полезен в малки дози. Но превишите ли границите, може да изпитате тревожност, изтощение и прекъсване на цикъла на съня.
„Дозата е това, което прави вещество токсично“, казва Алекс Руани, докторант в Лондонския университетски колеж и главен научен преподавател в Академията по здравни науки. Кафето е пълно с кофеин – 66 милиграма за малко американо или лате в „Старбъкс“ в Обединеното кралство, 150 милиграма в САЩ – но „повечето енергийни напитки имат прекалени количества кофеин, вариращи между 60 и 200 милиграма и нагоре“, казва тя.
Освен че съдържат огромни количества кофеин, добавените съставки в някои енергийни напитки също могат да бъдат вредни. „Енергийните напитки често съдържат други стимуланти, като витамини от група B, L-карнитин, L-теанин и глюкоронолактон“, споделя Руани. „Когато те се комбинират, пиещите го са изправени пред един потенциално опасен коктейл, който може да разстрои няколко системи на тялото, включително мозъка и сърцето.“ Възможно е също да се пристрастиш към тях. „Както захарта, така и кофеина имат пристрастяващи свойства“, казва Руани.
Пътят към ада… е осеян с инфлуенсъри
Популярността на енергийните напитки се увеличава от десетилетия насам – и голяма част от успеха им се дължи не на сладките им, стимулиращи съставки, а на рекламата им.
През 1927 г. Lucozade (тогава наричан Glucozade) е пусната на пазара – може би първата напитка, която би могла да се счете за енергийна напитка по съвременните стандарти. Но те нашумяват през 1987 г., когато с „Ред Бул“ енергийните напитки започват да се асоциират с екстремните спортове, а после и с игралната индустрия. Енергийните напитки вече не са просто тоник за здраве, както са били рекламирани в миналото, а съществен компонент от начина на живот.
Red Bull, който е продал повече от 11 милиарда кенчета през 2022 г., и Monster Energy са двете водещи енергийни напитки в САЩ, заедно със Celsius, Bang Energy и Rockstar. Red Bull също е водещата енергийна напитка в Обединеното кралство, генерирайки продажби на стойност от 349 млн. паунда през 2023 г., много над най-близкия си конкурент Monster с 289 млн. паунда. Световният пазар за енергийни напитки се изчислява, че ще възлезе на 108,4 млрд. долара (193,8 млрд. лева) до 2031 г., в сравнение в 45,8 млрд. долара (81,8 млрд. лева) през 2020 г.
Това ускорение съвпада с друг маркетингов обрат – преминаването към света на инфлуенсърите. Според сайта за пазарни проучвания на инфлуенсъри Tribe Dynamics, през 2021 г. марки, включително Bang Energy, GFuel и Monster „се издигнаха в социалните мрежи, като спечелват конкретни общества от създатели на съдържание.“ Те са постигнали това чрез три основни канала: TikTok инфлуенсъри, онлайн геймъри и спонсорирани атлети.
„Рекламирането в сектора на игралната индустрия е възможност за растеж, с огромните събития по целия свят“, споделя Вари Ръсел, основател на The Food Marketing Experts. „Това беше страхотен начин да се разраснем по време на пандемията, когато повечето хора играеха компютърни игри.“
Но социални проблеми се появиха редом с това. „Най-големите консуматори на енергийни напитки са подрастващите“, казва Руани. „В Обединеното кралство и Европа седем от десет тийнейджъри ги консумират, както и две от всяко десето дете“.
Руани посочва доказателства за множество хоспитализации и смъртни случаи на деца и възрастни, които се приписват на консумацията на енергийни напитки. „Възмутително е, че производителите на енергийни напитки отричат насочеността на маркетинга им към деца и младежи“, казва тя. „Доказателството е на кенчето: много от тях с цветни изображения и дизайни, и детски вкусове като „дъвка“ и „ледена близалка“. Комбинирайте това с вълнението, предизвикано от TikTok инфлуенсърите, и няма нищо чудно в това, че децата и тийнейджърите са обсебени от тях“.
Дан Тай (@dantai), онлайн треньор и фитнес модел с 824 000 последователи в Инстаграм, пие около четири енергийни напитки на седмица и ги рекламира на страницата си. Челси Кахуун (@thesoberraver) работи като промо модел за марката енергийни напитки Celsius, въпреки че се е ограничила до само три енергийни напитки на година. „Никога не съм харесвала да ги пия, заради голямото количество захар, което много от тях съдържат“, казва тя. И двамата вярват, че отговорността да предупреждават консуматорите за опасности е на марките, въпреки че Кахуун добавя, че потребителите трябва да проведат „допълнително проучване“ за това какво консумират.
В САЩ Агенцията за контрол на храните и лекарствата не е наложила конкретни ограничения или изисквания за продажбата или етикетирането на енергийните напитки, но Ръководството за отговорно етикетиране и рекламиране на енергийни напитки на Американската асоциация за напитки излага някои правила, включително че опаковката на енергийните напитки трябва да декларира общото количество кофеин в една напитка; че не могат да бъдат рекламирани за деца; и че не могат да бъдат етикетирани като хранителни добавки. Спазването на тази правила обаче е доброволно и при 5% от продаваните в САЩ енергийни напитки те не са спазени. И имайки предвид настоящите нива на консумация на енергийни напитки сред тийнейджъри и деца както в САЩ, така и в Обединеното кралство, ефикасността на такива правила е под въпрос.
Здравен удар
Имайки всичко това предвид, най-новия преход в пазара за енергийни напитки може да изглежда много тревожен: представянето им за здравословни напитки, с марки като Tenzing, Brio Yerba Mate и PerfectTed например, които заливат рафтовете на супермаркетите.
„Промените, които виждаме в индустрията на енергийните напитки, са резултат на по-широки здравни и уелнес тенденции“, казва Рейчъл Йон Чой, поведенчески анализатор в консултантската компания за марки Canvas8. „Докато хората още искат повишаващи енергията напитки, те искат този подтик да идва от източник, който да е полезен за тялото им и здравето им. Те странят от захарта, изкуствените и ултра преработените съставки, за да търсят по-чисти, „по-добри за вас“ и по-нискокалорични продукти“.
Хюиб ван Бокел, основател на Tenzing, черпи вдъхновение за марката си от „Sherpa tea“ (обикновено органичен черен чай, с добавени масло от як и сол, което го прави го богат на електролити, мазнини и естествен кофеин), както и от Тенсинг Норгей, шерпът, който заедно с Едмънд Хилъри са първите двама души, изкачили Еверест през 1953 г. Понеже шерпите за известни с привидно свръхчовешки подвизи в „зони на смъртта“ с ниски нива на кислород, здравословните конотации на избора на това име са ясни.
„Имаме същото количество естествен кофеин като чаша кафе и 60% по-малко захар от традиционната енергийна напитка“, казва Ван Бокел. „Заради ниските нива на захар и натуралната ни смес от кофеин, L-теанин, електролити и витамин C, получавате облагородяващото влияние, но не и срива“, казва той.
Марбър, без специфично да говори за Тенсинг, е категоричен, че добавянето на „здравословни“ съставки не превръща магически енергийна напитка в тоник за здравето. „Няма нищо нередно в малко кофеин и захар, но по-малкото им количество в сравнение с други предложения не я прави „здравословна“ повече, отколкото добавянето на хранителни вещества“, казва той. Отново всичко опира до навиците на консуматора. „Не мисля, че има нездравословни храни, по-скоро вредни навици. Така че една среднокачествена напитка отвреме- навреме е приемлива, но по-честата им консумация не е“, Марбър твърди.
Като цяло, Ръсел вярва, че подтикването на потребителите да правят по-добри избори може да бъде решението за ограничаването на потенциално опасната консумация на кофеин. „Това е информирането на консуматорите защо чаша кафе или чай може да бъде по-добра от енергийна напитка“, акцентира той.
Panera Bread е опитвала това. На 30 октомври марката добави видими предупреждения към „Заредената лимонада“ в магазините и онлайн, гласящи: „Консумирайте умерено, НЕ Е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО ЗА деца, чувствителни към кофеин хора, бременни или кърмещи жени.“ Към момента на написване, три от „заредените“ напитки остават налични на сайта на Panera, включително Blood Orange Charged Splash (150-219 милиграма кофеин) и Strawberry Lemon Mint Charged Lemonade (158-237 милиграма). И шумът около тези и други силно оцветени, подсилващи енергията напитки не показва признаци на забавяне.
Превод: Християна Маринова