Ден на коренното население на света

0
75
Източник: Freepik

Международният ден на коренното население на света се отбелязва ежегодно на 9 август. Темата за тази година е „Защита на правата на коренното население в доброволна изолация и първоначален контакт“.

Ето пет неща, които всеки от нас трябва да знае:

  1. Какво означава „доброволна изолация и първоначален контакт“?

Тази година фокусът на Международния ден е върху приблизително 200 групи коренно население, които в момента живеят в доброволна изолация и първоначален контакт.

Те живеят отделени от останалата част на света, оцеляват чрез събиране и лов.

Тези групи обитават отдалечени гори, богати на природни ресурси, в Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Индия, Индонезия, Папуа Нова Гвинея, Перу и Венецуела.

  1. Защо една група би избрала да се самоизолира?

Тези коренни групи умишлено избягват общуването с основното общество.

Всяка общност има свои собствени причини, като някои се стремят да запазят своята автономия.

Някои народи също се самоизолират, за да защитят своите култури и езици.

  1. Какви са заплахите?

Една от най-сериозните заплахи за коренното население в изолация от външния свят е излагането на болести.

Поради своята изолация тези хора нямат имунна защита срещу относително често срещани заболявания. Принудителният контакт с външния свят може да доведе до опустошителни последици и да унищожи цели общества.

Някои от най-сериозните заплахи идват от нашето ежедневие. Земеделие, минно дело, туризъм и стремеж към природни ресурси в техните територии водят до обезлесяване на земите им, което нарушава техния начин на живот и унищожава природната среда, която те са защитавали поколения наред.

  1. Какви са последиците?

Коренното население в доброволна изолация и първоначален контакт са най-добрите защитници на горите.

Там, където техните колективни права върху земите и териториите са защитени, горите процъфтяват заедно с техните общества. Тяхното оцеляване е също така от съществено значение за запазването на културното и езиковото разнообразие.

В днешния свръхсвързан свят съществуването на коренно население в доброволна изолация и първоначален контакт е доказателство за богатото и сложно тъкане на човечеството.

  1. Как можете да помогнете?

Подкрепата на самоизолацията помага за запазването на уникални култури, езици и начини на живот. Като потребители, правенето на устойчиви избори може да помогне за спасяването на тези общности от изчезване.

Една от най-големите заплахи за коренното население е от минни компании, които добиват литий, кобалт и други критични минерали за технологии за възобновяема енергия.

Наскоро Генералният секретар създаде Панела за критичните минерали за енергийния преход, за да гарантира, че веригата на екстрактивната индустрия защитава човешките права. Коренното население има обща историческа непрекъснатост с даден регион преди колонизацията и силна връзка със своите земи. Те поддържат, поне отчасти, отделни социални, икономически и политически системи, и имат различни езици, култури, вярвания и системи на знание.

Те са решени да поддържат и развиват своята идентичност и различни институции и формират недоминантен сектор на обществото. Те също така са почти три пъти по-вероятно да живеят в крайна бедност в сравнение с некоренното население.

Ето няколко бързи факта:

  • Има над 476 милиона коренно население, което съставлява 6,2 процента от световното население.
  • Те живеят в 90 страни по света.
  • Съществуват повече от 5000 различни групи.
  • Коренното население говори  приблизително 7000 езика по света.

 

По публикацията работи: Маргарита Насева