Да превърнем 2024 г. в „повратна точка“ за образованието

0
400
Източник: news.un.org

 В изказването си на среща по въпросите за образованието, свикана от Европейския съюз (ЕС) в Брюксел, Амина Мохамед, заместник-генералният секретар на ООН, изрази загриженост за децата в Газа, които не са получавали образование повече от шест месеца и където са нанесени преки удари по 212 училища. 

„Днес светлината за Газа и за децата от Газа угасна. Нуждаем се от ангажимент, за да се опитаме отново да запалим тази светлина за децата и народа на Газа. Образованието е надежда. Образованието е бъдещето„, каза тя.

Преобразуване на образованието 

През тази година ще се проведат поредица от срещи, които целят да подобрят резултатите от заседанието на върха на ООН „Трансформиране на образованието“ от септември 2022 г. в отговор на глобалната криза в образованието, след като повече от 90% от децата по света загубиха достъп до класната стая по време на пандемията COVID-19. През септември тази година световните лидери ще се съберат, за да изградят нов международен консенсус в рамките на Срещата на върха за бъдещето. Мохамед призова за конкретни мерки в областта на образованието по време на предстоящото събитие.

„Първо, световните лидери трябва ясно да признаят спешната необходимост от пребразуване и инвестиции в образованието„, каза тя. „Второ, нуждаем се от големи пробиви в сфери, касаещи образованието, включително реформа на международната финансова структора, засилено цифрово сътрудничество и нова програма за мир.“

Образованието е човешко право 

Ако не бъдат предприети допълнителни мерки, до 2030 г. около 84 милиона деца и младежи все още ще бъдат лишени от достъп до класната стая, а приблизително 300 милиона ученици няма да притежават жизненоважни умения като четене и писане.

 Образованието е основно човешко право. Инвестирането в образованието е най-голямата инвестиция, която можем да направим в нашето общо бъдеще, в мира и устойчивото развитие, и особено в равенството между половете“, подчерта Мохамед. Съвременните образователни системи по света са изправени пред предизвикателства, включително достъп, справедливост, уместност и цифрово неравенство – което може да остави милиарди хора назад, добави тя. „Знам, че можем да превърнем 2024 г. в повратна точка за образованието. Нека се заемем с това.“

Насилието над жени в центъра на вниманието 

По време на посещението си в Брюксел заместник-генералният секретар председателстваше и заседанието на управителния съвет на инициативата „Спотлайт“– най-голямото обединение в света за премахване на насилието срещу жени и момичета. Инициативата на ООН се осъществява в партньорство с ЕС и други заинтересовани страни и е в отговор на всички форми на насилие срещу жени и момичета. Нейните програми в 30 държави и региони са насочени към домашното и семейното насилие, сексуалното насилие и насилието, основано на пола,  нарастващия брой на убийствата на жени, както и към трафика на хора. От 2019 г. насам инициативата е довела до това, че повече от 2,5 милиона жени и момичета са получили достъп до услуги, свързани с борба срещу насилието, основано на пола, а два милиона мъже и момчета са били обучени по темата за позитивната мъжественост.

По текста работи: Виктория Николова

Източник: news.un.org