ООН се сблъсква със собствените си ограничения, тъй като насилието в Близкия изток ескалира по време на сесията на Общото събрание. По време на сесията за първи път откакто войната в Газа започна, някои световни лидери остро осъдиха Израел, а в по-широк смисъл и Съединените щати.

Този остър тон отразява глобалното разочарование от отказа на замесените страни да постигнат примирие, както и международното отчаяние от неспособността на институции като ООН да наложат мир.

Практически всички световни лидери, които излязоха на трибуната във вторник, призоваха за прекратяване на конфликта между Израел и Хамас в Газа, както и на все по-ожесточаващите се сблъсъци на фронта Израел-Ливан. Макар някои да признаха, че войната е започната от бойците на Хамас на 7 октомври, общото усещане беше, че Израел е отишъл твърде далеч в своята ответна реакция.

Недоволството прозвуча дори от страни, които обикновено избягват темата, като латиноамериканските и африканските държави. Реториката беше особено остра спрямо израелския премиер Бенямин Нетаняху.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган сравни израелския лидер с Адолф Хитлер и дори намекна, че други държави трябва да се обединят, за да спрат Израел със сила, ако е необходимо. Други, като колумбийският президент Густаво Петро, нарекоха насилието „геноцид“ срещу палестинците. Изрази като „военни престъпления“ и „заселнически колониализъм“ бяха използвани често.

Това, което започна като терористична атака се превърна в колективно наказание за целия палестински народ“, заяви президентът на Бразилия Лула да Силва, който беше първият оратор на Общото събрание. „Правото на защита се превърна в право на отмъщение“.

Голяма част от гнева беше насочен и към Съединените щати, въпреки че световните лидери рядко споменаваха пряко Америка.

Президентът Байдън, от своя страна, призова за решение на конфликта със създаване на две държави, като подчерта подкрепеното от САЩ предложение за примирие и размяна на заложници.

Йорданският крал Абдула II остро посочи как Израел атакува убежища и училища на ООН в Газа, докато камионите на ООН с хуманитарна помощ не успяват да достигнат до гладуващите палестинци и подчерта, че неговата страна никога няма да приеме насилственото изселване на палестинците.

Две резолюции, призоваващи за прекратяване на боевете, бяха приети на заседанието на Общото събрание с голямо мнозинство. Междувременно 143 държави-членки гласуваха за резолюция, която да повиши статута на палестинската делегация в ООН, призовавайки Съвета за сигурност да одобри искането на палестинските лидери за пълноправно членство. През април Съветът за сигурност гласува с 12 гласа „за“ и 1 „против“ препоръката за пълноправно членство на Палестина, като САЩ наложиха вето с единствения глас „не“.

Израел често е подложен на критики от страна на други държави-членки. „Няма да е последната“, заяви посланикът на Израел в ООН Дани Данон пред репортери във вторник, когато беше попитан за емоционалната атака на йорданския крал. Описвайки Израел като „миролюбива нация“, той заяви, че страната би предпочела дипломатическо решение.

Много хора дойдоха в ООН с надеждата, че ще има опити за деескалация“, заяви премиерът на Ирландия Саймън Харис пред репортери във вторник. „Вместо това виждаме, на всеки час, огромна ескалация на конфликта.“

 

По публикацията работи: Маргарита Насева