Гръцкият танкер е превозвал 150 000 тона суров петрол, който към момента застрашава околната среда, съобщава в платформата Екс военноморската мисия на Европейски съюз в Червено море ,,Аспидес“. В сряда корабът беше нападнат от множество снаряди край бреговете на Йемен, от където хутите атакуват кораби в знак на солидарност с палестинците във войната с Израел. ,,От съществено значение е всички в района да бъдат внимателни и да се въздържат от действия, които биха довели до утежняване на ситуацията“, добавиха от мисията. След искане на капитана, операцията на ЕС е изпратила кораб, който да спаси екипажа.

https://twitter.com/EUNAVFORASPIDES/status/1826562680783622444

Неясно е дали корабът още гори. Екипажът му се е състоял от 25 филипинци и двама руснаци, както и четирима частни охранители. Екипажът беше спасен от френски боен кораб, част от мисията на ,,Аспидес“. Спасените са транспортирани до Джибути, най-близкото безопасно пристанище.

Към момента корабът е закотвен между Еритрея и Йемен. Той е плавал от Ирак към Атина, където се разположени много рафинерии. Собственикът на кораба Делта Танкерс каза, че ,,има планове за преместване на кораба до по-безопасна дестинация, където може да му бъде направена пълна оценка“.

Информационният център за морски търговски операции на Обединеното кралство съобщава, че при атаката в сряда, мъже в малки лодки са открили огън към танкера на около 140 километра западно от йеменския пристанищен град Ходейда, който в момента е под контрола на бунтовниците. Хутите все още не са поели отговорност за атаката.

[:bg]Войната в Йемен: Жертвите достигнаха 10 000 души[:]

Това не е първият път, в който хути нападат кораби, преминаващи по Червено море, принуждавайки част от май-големите превозвачи на нефтени продукти в света да заобикалят най-важния търговски маршрут. От началото на войната в Газа до сега са атакували над 80 кораба. Хутите са подкрепяни от Иран, което поражда опасения, че атаките им могат да доведат до допълнителна регионална ескалация на конфликта между Израел и Палестина.

По публикацията работи: Елина Атанасова