През 2025 г. Канада поема председателството на Групата на седемте (Г-7), неформален форум на най-развитите западни икономики в света. Членовете на Г-7 включват Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство, Съединените щати и Европейския съюз като участник без ротационно председателство. От 15 до 17 юни 2025 г. Канада ще бъде домакин на 51-вата среща на върха на Г-7 в Кананаскис, Алберта, отбелязвайки 50-годишнината от първата среща на групата.
Въпреки че Канада ще председателства тази важна международна среща, страната се сблъсква с политическа нестабилност и в международните си отношения. Вътрешнополитически, страната е изправена пред скандали, разкрития за корупция и нарастващо обществено недоволство от управляващите институции.
Отношенията на Канада със съюзници като Съединените щати и Европейския съюз са напрегнати, особено по въпроси, свързани с търговията и външната политика. Например, поканата на канадския премиер Марк Карни към индийския премиер Нарендра Моди за участие в срещата на върха предизвика критики, предвид напрежението между двете страни, свързано с обвиненията за участие на Индия в убийството на активист в Канада през 2023 г.
Като председател на Г-7, Канада ще трябва да балансира вътрешните си предизвикателства с ангажиментите си в международното общество, организирайки срещи и инициативи, насочени към глобални приоритети като икономическа стабилност, борба с климатичните промени и управление на бързо развиващите се технологии.
Успешното домакинство на Канада на срещата на върха на G7 ще зависи от способността ѝ да навигира тези сложни политически и дипломатически предизвикателства, демонстрирайки лидерство и ангажираност към глобалните въпроси.
По време на срещата на върха на Г-7 в Кананаскис, лидерите ще обсъдят ключови геополитически въпроси, включително план за използване на около 3 милиарда евро годишни печалби от замразените руски активи, държани от Euroclear, с цел финансиране на военна помощ за Украйна. Паралелно с това, срещата ще съвпадне с политически размествания в Европейския съюз след изборите за Европейски парламент, като се очакват предварителни преговори за разпределение на ключови ръководни постове в ЕС.
По материала работи: Ния Понева