Снимка: UNICEF/NYHQ2015-1007/Nybo
Опустошителното земетресение с магнитуд 7,8 с епицентър около 60 км източно от столицата на Непал, Катманду, в събота, причини смъртта на повече от 3 326 души. Според данните на Националния център за спешни операции около 6 500 души са ранени, а близо 90 са жертвите в съседните Китай и Индия след най-силното земетресение в региона от 80 години насам. Хиляди спешно се нуждаят от убежище, много хора са в неизвестност, а над 40-те вторични труса възпрепятстват действията на спасителните екипи.
Земетресението предизвика и смъртоносни лавини около връх Еверест, където бяха затрупани базови лагери на чуждестранни катерачи – най-малко 18 са загиналите, повече от 60 са ранените, а голяма част все още са в неизвестност, като се очаква броят на жертвите да се увеличи, тъй като по време на бедствието на различни места в планината е имало над 800 души. Хеликоптери започнаха спасителна операция на 150 планинари, останали блокирани в капан по склоновете на Еверест.
Уникалните по рода си архитектурни и исторически забележителности на Непал са разрушени. Най-малко 4 от 7-те места, обявени от ЮНЕСКО за световно наследство в долината Катманду – сред които и древните градски площади, са сериозно повредени. Унищоженото културно наследство е неизмерима загуба, въпреки че някои от паметниците могат да бъдат преустроени. Според доклади в най-запазеният до днес стар град на Непал – Бактапур, половината от домовете са били напълно унищожени, а 80% от храмовете са засегнати.
Вече има 14 международни медицински екипи на път за Непал, бяха изпратени и 15 международни екипа за издирване и спасителни операции, заявиха от ООН. Предложения за помощ са дошли от цял свят. Сериозна спешна хуманитарна помощ бе осигурена от САЩ, Индия, Китай, Пакистан, Норвегия и Великобритания, очаква се международните усилия да нараснат, след като и обещаната помощ от други европейски страни пристигне.
Агенцията на ООН за децата обяви, че близо един милион деца в Непал спешно се нуждаят от хуманитарна помощ, тъй като са особено уязвими – достъпът до питейна вода и нормални санитарни условия е ограничен, а е възможно и много деца да са останали разделени от семействата си. Страната изчерпва ресурсите си от храна и вода, също има и чести спирания на електрозахранването. Силен дъжд в неделя допълнително влоши ситуацията, а служители на ООН изразиха притесненията си, че гръмотевичните бури може да засегнат хората, които са останали на открито. Има опасения и от евентуална епидемия на инфекциозни болести поради недостига на ваксини.
Според ситуационен доклад на Бюрото на ООН за координация на хуманитарните въпроси, 35 от 75 района на Непал са засегнати от земетресението – най-вече западните и централните части на страната. Агенциите на ООН работят с хуманитарните партньори в Непал, подкрепяйки усилията на правителството да се справи с тежката хуманитарна криза. „Основният ни приоритет е възстановяването достъпа до вода и ток, както и снабдяването с храна“, заявиха управляващите. Световната продоволствена програма (WFP) започна доставки на хранителни продукти, Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) изпраща палатки, одеяла и материали от първа необходимост, а Световната здравна организация (WHO) достави медицински консумативи и лекарства за задоволяване на непосредствените нужди на 40 000 души.
Мартин Сайдик, председател на Социално-икономическия съвет към ООН, изрази своите съболезнования към всички засегнати от огромната разруха на бедствието. „Пълният обхват на катастрофата все още не е известен, но ние всички знаем, че неговата стойност надхвърля значително повреденото имущество и има огромно икономическо и социално въздействие върху непалското общество. Като една от най-слабо развитите държави, Непал едва ли ще може да преодолее лесно този сериозен удар по пътя й към устойчивото развитие.“
Източници и снимки: BBC, UN News Centre, The Guardian
Изготвил: Вилияна Узунова