Двадесет и осем милиона души в Демократична република Конго страдат от сериозен глад, което е рекорден брой за страната и се дължи на ескалиращия конфликт между правителството и подкрепяните от Руанда бунтовници в източната част на страната, съобщи ООН в четвъртък.
Дългогодишната хуманитарна криза в Конго се е задълбочила от конфликта, като след последния изблик на насилие през декември още 2,5 млн. души са изпаднали в тежък глад, се казва в съвместно изявление на Световната продоволствена програма (WFP) на ООН и Организацията по прехрана и земеделие (ФАО).
Тези, които са изправени пред остър глад, са класифицирани като фаза 3 или по-висока в Интегрираната класификация на фазите на продоволствената сигурност (IPC). От над 100 милиона души население в Конго 3,9 милиона са във фаза 4, което означава, че изпитват глад в извънредни нива.
От началото на годината сблъсъците между правителството и подкрепяните от Руанда бунтовници М23 се превърнаха в най-големия конфликт в Източно Конго от десетилетия и принудиха стотици хиляди хора да напуснат домовете си. Общо в ДРК има над 7,8 млн. изселени лица, като повечето от тях живеят при приемни семейства в източните региони.
„Настоящата ситуация е тежка за населението, тъй като реколтата е загубена, цените на храните се покачват, милиони хора са изправени пред остра продоволствена несигурност и са все по-уязвими“ – заяви Атман Мравили, временен представител на ФАО в Конго.
Повече от 10 млн. от хората, които са изправени пред остър глад, са в Източно Конго, което изпитва почти постоянна несигурност, откакто войните след геноцида в Руанда през 1994 г. доведоха до смъртта на милиони хора и породиха десетки милиционерски групировки. В други части на страната инфлацията и обезценяването на конгоанския франк затрудняват изхранването на много хора, се казва в изявлението.
Съкращаването на чуждестранната помощ от страна на САЩ и други водещи донори доведе до това, че хуманитарните агенции изпитват затруднения да реагират на последиците от конфликти, природни бедствия и изменението на климата.
„Възобновихме операциите си в някои части на Северно и Южно Киву и сме решени да направим повече в подкрепа на застрашените, но спешно се нуждаем от повече ресурси“ – заяви г-н Пердисън от WFP. „Въоръжените сблъсъци продължават да нарушават производството на храни и търговските пътища, а достъпът на хуманитарна помощ остава ограничен, тъй като рисковете за сигурността възпрепятстват възможността за предоставяне на основна помощ“ – добави WFP.
Две от агенциите на ООН са ангажирани да помагат на най-уязвимите общности в разкъсваната от война източна част на страната, като предоставят жизненоважни хранителни помощи и укрепват устойчивостта.
Кризата в Демократична република Конго нарушава основни принципи на ООН, свързани с правото на сигурност, храна и достоен живот, като задълбочава хуманитарната катастрофа в региона. Войната, масовият глад, принудителното разселване и липсата на достъп до помощ не само застрашават милиони хора, но и противоречат на глобалните усилия за мир, устойчиво развитие и защита на цивилното население. „Световната продоволствена програма и ФАО призовават международната общност да увеличи финансирането и хуманитарния достъп, за да се предотврати пълномащабна катастрофа“ – заявиха те.
Прочетете повече:
По материала работи: Емма Горова