

Привържениците на републиканците смятат, че президентът Барак Обама представлява по-голяма заплаха за Америка отколкото лидерът на Русия Владимир Путин и сирийския диктатор Башар Асад. Това са резултатите от ново проучване.
Проучването е проведено от Ройтерс и в него са интервюирани 2 809 американци. Те са били помолени да оценят по скала от 1 до 5 колко голяма заплаха оказват върху САЩ определени страни, групи или хора, като оценка 1 означава „никаква заплаха”, а оценка 5 – „надвиснала заплаха”.
Повече от една трета (34%) от привържениците на Републиканската партия оцениха Обама като „надвиснала заплаха”. За сравнение 24% от тях са дали такава оценка за Путин, а 23% за Асад.
И руският и сирийският президент бяха критикувани от международната общност, в частност от американското правителство – Путин за подкрепата на пропуски настроените бунтовници в Украйна, а Асад за използването на химически оръжия срещу собствения му народ през 2013 г.
Резултатите от анкетата отразяват политическата поляризация в САЩ, но социологът Бари Гласнър не е изненадан. „Има тенденция за демонизиране на човека, който е на власт”, каза той. Според него „всяването на страх” както от Републиканската, така и от Демократичната партия ще бъде важна част от кампанията за президентски избори през 2016г. „Телевизионните медии тук и американските политици твърде много злоупотребяват със страха.”
Резултатите от проучването показват също, че партийният фанатизъм в страната надхвърля дългогодишната омраза към Обама. 27% от привържениците на Републиканската партия виждат и Демократичната партия като „надвиснала заплаха” за САЩ, докато 22% от привържениците на демократите казват същото за Републиканската партия.
Демократите са явно по-притеснени за климатичните промени, като 33% от тях ги определят като „надвиснала заплаха”. От друга страна повече от една четвърт от републиканците не ги определят изобщо като заплаха.
Други резултати от проучването разкриват, че американците смятат, че Ислямска държава представлява най-голямата терористична заплаха (58%), следвана от Ал Кайда с 43%.
Кибератаките са получили оценка 5 от 39% от всички анкетирани, докато заплахата от наркотрафик е получила такава оценка от една трета от тях.
Изготвил: Габриела Минчева
Източник: Independent