Повече от половин милион сръбски граждани са подписали петиция, като настояват за независимо разследване – нови кадри от протестите са причина за нарастващите спекулации относно тактиките на правителството за установяване на контрол, използвани по време на шествието на 15 март, на което присъстваха десетки хиляди хора в столицата Белград.
Във видеозаписа се вижда как протестиращи държат тихо телефоните си във въздуха, с пуснати фенерчета, когато изведнъж се чува свищящ звук и тълпите започват да бягат в паника.
Предполагаемата употреба на звукови оръжия се извършва по време на 15-минутния период на мълчание в почит на жертвите на катастрофата в Нови Сад от 1 ноември, когато бетонен навес на железопътна гара се срути и отне живота на 16 души.
Вълна от протести, водени от студенти и хора, противопоставящи се на правителството, последва след трагедията от ноември, за която много сърби обвиняват корупцията и лошото управление.
Звуковите оръжия, които са незаконни в Сърбия, разпространяват звукови вълни, които могат да причинят физически и психологически травми, включително пристъп на световъртеж, тежко главоболие, остра болка в ушите, дезориентираност, спукване на тъпанчетата и даже необратима загуба на слух.
Сръбският президент Александър Вучич отхвърли обвиненията и ги определи като “лъжи и измислици”.
Протестиращи споделиха, че звукът е продължил около 2-3 секунди, но това е било достатъчно, за да създаде ужасяваща обстановка.
Бяха споделени снимки от протестите, на които се виждат “високоговорителите”, използвани от полицията. Министърът на вътрешните работи Ивица Дачич обясни, че уредбите, поръчани от Съединените щати през 2021, се използват, за да разпространят предупреждения към тълпите в случай на криза.
„Сръбската полиция никога, включително и на 15 март, не е използвала каквото и да е незаконно или неразрешено средство, което да не е предвидено от закона, включително устройството, познато като звуково оръдие” – заяви г-н Дачич – „Полицията използва звукови устройства само за предупреждения.”
Чрез онлайн петиция, подписана от половин милион души, сръбската опозиция се обърна към ООН, Европейския съвет и към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, с призив за независимо разследване.
Няколко сръбски групи, борещи се за правата на хората, съобщиха във вторник, че са отнесли казуса до Европейски съд по правата на човека, като споделиха, че са събрали повече от 4000 свидетелства от хора, които са изпитвали различни физически или психически странични ефекти и усложнения след случаят от 15 март. Съдът в Страсбург е определил срок до края на месеца, в който сръбското правителство трябва да отговори на обвиненията.
Правителството на Вучич покани Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) и Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), за да разследват случая. Засега няма отговор нито от американските, нито от руските служби за сигурност.
По материала работи: Зара Филипова