Северна Корея твърди, че „Златният купол“ на САЩ крие риск от „космическа ядрена война“

Северна Корея разкритикува плана на САЩ за създаване на футуристичен противоракетен щит „Златен купол“, като заяви, че той може да „превърне космическото пространство в потенциално поле за ядрена война“.

0
38

Защитната система, която президентът Доналд Tръмп планира да представи до края на своя мандат, е проектирана да противодейства на въздушните заплахи от „следващо поколение“, насочени към САЩ, като сред тях се включват балистични и крилати ракети.

Министерството на външните работи на Пхенян определи плана като „връх на самодоволство и арогантност“, съобщиха държавните медии. Министерството обвини Вашингтон в “замисъл да милитаризира космическото пространство” и предупреди, че планът може да предизвика “глобална ядрена и космическа надпревара.”

Северна Корея смята Вашингтон за свой противник и редовно осъжда съвместните военни учения на САЩ и Южна Корея.

Пхенян вероятно разглежда „Златния купол“ като заплаха, която може „значително да отслаби“ ядрения му арсенал, заяви пред агенция „АФП“ Хонг Мин, старши анализатор в Корейския институт за национално обединение. „Ако Щатите приложат в действие програмата си за противоракетна отбрана, Северът ще бъде принуден да разработи алтернативни средства за противодействие или проникване в нея“, каза той.

В началото на тази година Северна Корея заяви, че е изстреляла нова балистична ракета със среден обсег, снабдена с хиперзвукова бойна глава, която „надеждно ще удържи всички противници в Тихоокеанския регион“.

Миналата седмица Пекин заяви, че е „сериозно обезпокоен“ от „Златния купол“, който според него би имал  „силни офанзивни последици“. Съединените щати, следвайки политиката “САЩ на първо място”, са обсебени от търсенето на абсолютна сигурност за себе си“, заяви китайското външно министерство. „Това нарушава принципа, че сигурността на всички държави не трябва да бъде компрометирана, и подкопава глобалния стратегически баланс и стабилност“.

Някои анализатори предупреждават, че процесът на разработване на „Златния купол“ може да се сблъска с технически и политически предизвикателства. От една страна, високата му цена може да погълне голяма част от бюджета за отбрана на САЩ.

Първоначалната сума от 25 млрд. долара (18,7 млрд. паунда) е заделена в новия проектобюджет, въпреки че правителството е изчислило, че в крайна сметка може да струва 20 пъти повече, в случай че проектът продължи да се развива в продължение на десетилетия.

 

Превод: Зара Филипова