Германия разширява временния граничен контрол, който вече има на някои от своите граници. Това ще обхване всички сухопътни гранични пунктове, заяви вътрешният министър Нанси Фейзер.
Берлин ще работи в тясно сътрудничество със съседните страни при прилагането на контрола, според министъра на вътрешните работи Нанси Фейзер, която добави, че въздействието върху граничните региони ще бъде възможно най-малко.
„Укрепваме вътрешната си сигурност чрез конкретни действия и продължаваме да защитаваме твърдата си позиция срещу незаконната миграция“, заяви Фейзер на пресконференция в понеделник (9 септември).
Фейзер добави, че контролът по границите с Франция, Люксембург, Холандия, Белгия и Дания ще започне на 16 септември, като първоначално ще продължи шест месеца.
Воденото от лявоцентристи германско правителство се консултира с основния опозиционен Християндемократически съюз (ХДС) относно начините за ограничаване на миграцията пред лицето на обществената загриженост. Това се случва и след смъртоносното нападение с нож от сирийски кандидат за убежище миналия месец в град Солинген.
Германия затяга мерките за сигурност след атаката с нож в Солинген
Германия споделя своята дълга повече от 3700 км сухопътна граница с Дания, Холандия, Белгия, Люксембург, Франция, Швейцария, Австрия, Чехия и Полша.
Шенгенското пространство на Европа, което включва 25 от 27-те държави-членки на Европейския съюз и няколко други държави, позволява свободно пътуване между тях без граничен контрол.
Държавите-членки обаче могат да въведат отново контрол на определени вътрешни граници в случай на изключителни обстоятелства и някои от тях направиха това по време на пандемията от COVID-19.
Миналата година Берлин също обяви по-строг контрол по сухопътните си граници с Полша, Чехия и Швейцария. Тези и проверките на границата с Австрия са й помогнали да върне 30 000 мигранти от октомври 2023 г. насам.
Контролът може да постави пред изпитание европейското единство, ако се стигне до това германските власти да поискат от други страни да приемат обратно значителен брой лица, търсещи убежище.
Външният министър на Австрия Герхард Карнер заяви в понеделник (9 септември), че страната му няма да приеме никакви бежанци или имигранти, отхвърлени от Германия на границата.
По публикацията работи: Петя Георгиева