Съединените щати ще възобновят продажбите на оръжия за Саудитска Арабия, съобщи Държавният департамент вчера. Решението е предшествано от замразяване, наложено от администрацията на Байдън, поради опасения относно нарушения на човешките права във войната в Йемен.

„Подчертаваме, че замразяването доставките на определени класове оръжия е условно и се основава на политиката на Саудитска Арабия спрямо Йемен и усилията ни за смекчаване на цивилните щети“, каза говорителят на Държавния департамент Ведант Пател.

„Саудитците изпълниха своята част от сделката и ние сме готови да изпълним нашата, което означава възобновяване на продажбите след консултации с Конгреса“, допълни Пател.

Служител на Държавния департамент каза, че запорът на продажбите е вдигнат за определени видове ,,въздух-земя“ боеприпаси и че те „ще обмислят нови трансфери в съответствие с Политиката за трансфер на конвенционални оръжия“.

В началото на мандата си администрацията на президента Байдън спря продажбите на оръжия за Рияд поради опасения относно покачващия се брой цивилни жертви във водената от Саудитска Арабия война срещу хусите в Йемен. Боевете бяха прекратени чрез посредничеството на ООН през пролетта на 2022 г. Това примирие се запази и след официалното му изтичане – дори когато хусите засилиха агресията си в Червено море в предполагаем отговор на войната на Израел в Газа.

На въпроса защо възобновяването на продажбите за Саудитска Арабия отне толкова време, Пател каза:

„Това е постепенен процес, отнема време.“

„Тази политика беше комбинирана с интензивна дипломация, включително преки преговори със саудитците по пътя към прекратяване на войната“, каза той, добавяйки, че след посредничеството на ООН не е имало нито един саудитски въздушен удар в Йемен, а огънят от Йемен към Саудитска Арабия до голяма степен е спрян.

„Също така отбелязваме, че Саудитска Арабия е внедрила редица подобрения в процедурите за смекчаване на цивилните щети, включително модернизиране на своите процеси за планиране на удари, така, че те да съответстват на американските, за да продължим съвместните учения“, каза Пател.

Пател отрече отмяната на забраната да е свързана с амбициозния план на администрацията за следвоенна нормализация на Газа и Израел и Саудитска Арабия. Той обаче призна, че Саудитска Арабия остава близък стратегически партньор на САЩ и се надява отношенията между двете държави да продължат да се равиват.

По публикацията работи: Елина Атанасова