Венецуелската избирателна власт обяви авторитарния лидер Николас Мадуро за победител на президентските избори в неделя, като опозицията отказа да приеме резултата и се оплака от сериозни нередности при преброяването.
Проучванията на общественото мнение преди гласуването и преброяванията в деня на изборите предвиждаха голяма победа за опозицията. Но Елвис Аморосо, председател на Националния избирателен съвет, обяви, че Мадуро е спечелил 51,2% от гласовете при преброени 80% от бюлетините, докато основният му опозиционен съперник Едмундо Гонзалес е събрал 44,2%. Аморосо описа резултатите като „подавляващи и необратими“ и поздрави Мадуро за победата му, обвинявайки „терористични актове“ на саботаж срещу избирателната система за забавянето на резултатите с няколко часа. Лидерите на Куба и Никарагуа изпратиха поздравления на Мадуро, докато неговите поддръжници празнуваха пред президентския дворец. Новоизбраният лидер заяви, че преизбирането му е триумф на мира и стабилността и повтори твърдението си, че венецуелската избирателна система е прозрачна. Той добави, че в понеделник ще подпише указ за провеждане на „голям национален диалог“.
Мария Корина Мачадо, основният опозиционен лидер, чието участие в изборите беше забранено и издигна Гонзалес като заместник-кандидат, заяви след обявяването на официалните резултати, че Гонзалес е легитимният президент на Венецуела, твърдейки, че той е спечелил 70% от гласовете в бюлетините, които нейният офис е прегледал. „Ние не само ги победихме политически, морално и духовно, днес ги победихме с нашите гласове в цяла Венецуела,“ каза тя на пресконференция.
Делса Солорзано, основният опозиционен представител в Националния избирателен съвет, каза по-рано, че в „значителен брой избирателни центрове те премахват нашите свидетели [и] в други отказват да предадат резултатите“.
Независимите наблюдатели имат право да останат в избирателните секции, докато се провежда броенето и не получат печатно копие от протоколите. Опозицията заяви, че е получила резултати само от 30 процента от избирателните секции.
И двете страни представиха изборите като повратна точка за богатата на петрол нация, чиято икономика се срина през последното десетилетие в резултат на правителствено лошо управление и строги американски санкции, предизвикващи изселването на четвърт от населението и най-голямата миграционна криза в Америка.
Избирателите дадоха своя глас на машини в повече от 15,000 избирателни секции, като някои чакаха търпеливо с часове в жегата. Но проблеми възникнаха след края на гласуването, когато от избирателната власт настъпи мълчание за повече от шест часа преди да бъде направено съобщение.
„Аз съм Николас Мадуро Морос, преизбраният президент на Боливарска република Венецуела,“ каза бившият автобусен шофьор и синдикален активист в борбена победна реч пред президентския дворец Мирафлорес в Каракас.
Облечен в анцуг с националния флаг, Мадуро обвини САЩ в намеса в изборите във Венецуела, казвайки: „Това не е първият път, когато те се опитват да отслабят мира във Венецуела.“
Мадуро заяви, че избирателният съвет е мишена на кибератака от „демони“ и обеща „желязна ръка“ за смачкване на „терористите“, които заговорничат срещу правителството. Той се подигра на опозицията, която предупреждаваше за риска от изборна измама преди вота.
Оспорваната победа на Мадуро на фона на обвинения в измама представя дилема за Вашингтон. Администрацията на Байдън беше водила тайни преговори с Мадуро, за да осигури гаранции за конкурентни избори в замяна на облекчение на санкциите.
Говорейки пред репортери в Токио, държавният секретар на САЩ Антони Блинкен изрази „сериозни опасения“, че обявеният резултат не отразява волята или гласовете на венецуелския народ.
Мадуро стана все по-агресивен, докато проучванията на общественото мнение показват увеличаваща се преднина за опозицията в седмиците преди изборите в неделя. Той заплаши с „кръвопролитие“, ако опозицията спечели и описа Мачадо, основния опозиционен лидер, като опасен фашист, както и нарече Гонзалес „страхливец“ и „марионетка на крайната десница“.
Гонзалес, 74-годишен пенсиониран дипломат, се кандидатира на мястото на Мачадо, която спечели опозиционните първични избори през октомври, но беше възпрепятствана да се кандидатира от Върховната съдебна власт през януари. Правителството на Мадуро предприе многобройни стъпки за възпрепятстване на опозиционната кампания, включително арести на десетки активисти и сътрудници.
В Петаре, беден квартал в Каракас, някога считан за бастион на подкрепата за бившия президент Уго Чавес, Марвин Веласко, 52-годишен, чакаше на слънце четири часа, за да гласува в неделя. Веласко някога е подкрепял Чавес, популистичния предшественик на Мадуро, но в неделя гласува за опозицията.
„Хората не могат да продължават да гладуват и да живеят без вода,“ каза той, стоейки срещу стенопис, изобразяващ Мадуро, Чавес и героя на независимостта Симон Боливар. „Трябва да има промяна.“
От приблизително 30 души, попитани от Financial Times в Петаре, никой не казва, че гласува за Мадуро. Сред опасенията, че Мадуро може да манипулира преброяването или да възпрепятства достъпа до избирателните секции, опозицията проведе паралелно преброяване и регистрира десетки хиляди свидетели за наблюдение на изборите. Международните наблюдатели бяха до голяма степен отсъстващи след като правителството оттегли поканата към ЕС да наблюдава изборите и отказа да приеме мисия от Организацията на американските щати.
По публикацията работи: Елеонора Коларова