Главният изпълнителен директор на Meta Platforms (META.O), Марк Зукърбърг, заяви, че администрацията на Байдън е оказала натиск върху компанията да „цензурира“ съдържание, свързано с COVID-19 по време на пандемията, явно имайки предвид исканията на Белия дом да премахне дезинформацията за коронавируса и ваксините.
В писмо от 26 август Зукърбърг заяви пред Комитета по правосъдие на Камарата на представителите на САЩ, че съжалява, че не е говорил по-рано за този натиск, както и за други решения, които е взел като собственик на Facebook, Instagram и WhatsApp относно премахването на определено съдържание. През юли 2021 г. президентът Джо Байдън заяви, че платформи като Facebook „убиват хора“, защото позволяват публикуването на дезинформация за ваксините срещу коронавируса.
Други, като бившия прессекретар на Белия дом Джен Псаки и главния хирург Вивек Мърти, публично заявиха, че компанията не прави достатъчно, за да премахне дезинформацията и по този начин затруднява борбата с пандемията и спасяването на животи.
По това време Facebook заяви, че предприема „агресивни стъпки“ за борба с такава дезинформация. В крайна сметка администрацията на Байдън смекчи критиките си, дори когато лъжите за ваксините продължиха да се разпространяват в социалните мрежи.
В писмото си до контролирания от републиканците Комитет по правосъдие на Камарата в понеделник Зукърбърг заяви, че компанията му е била „подложена на натиск“ да „цензурира“ съдържание и че ще се противопостави на подобни искания в бъдеще. „През 2021 г. висши служители от администрацията на Байдън, включително Белият дом, многократно упражняваха натиск върху нашите екипи в продължение на месеци да цензурират определено съдържание, свързано с COVID-19, включително хумор и сатира, и изразиха голямо недоволство, когато не се съгласихме,“ пише Зукърбърг в писмото, което беше публикувано от Комитета по правосъдие на неговата страница във Facebook.
Белият дом заяви, че администрацията насърчава отговорни действия за защита на общественото здраве и безопасност в условията на смъртоносна пандемия. „Нашата позиция беше ясна и последователна: ние вярваме, че технологичните компании и други частни субекти трябва да вземат предвид ефектите от своите действия върху американския народ, докато правят независим избор относно информацията, която представят.“
В публикацията си във Facebook Комитетът по правосъдие нарече писмото „голяма победа за свободата на словото“ и заяви, че Зукърбърг е признал, че „Facebook е цензурирал американците.“
В писмото си Зукърбърг също така заяви, че няма да прави никакви дарения за подкрепа на изборната инфраструктура на тазгодишните президентски избори, за да „не заема страна по никакъв начин“ на вота през ноември. По време на последните избори, проведени през 2020 г. по време на пандемията, милиардерът дари 400 милиона долара чрез Инициативата „Чан Зукърбърг“, неговата благотворителна организация със съпругата му, за подкрепа на изборната инфраструктура, ход, който предизвика критики и съдебни дела от някои групи, които твърдяха, че той е пристрастен.
По публикацията работи: Маргарита Насева