На снимката: Посланик Валери Йотов, Тодор Рогошев, Кристиана Стоянова и зам. министър на външните работи - Милен Люцканов

Новите младежки представители на България към ООН с мандат 2020-2021 година са Кристиана Стоянова и Тодор Рогошев. Това стана ясно на 3 юли 2020 г. след провеждането на финалния четвърти кръг от националния конкурс за избор на младежките ни делегати. Заместник-министърът на външните работи Милен Люцканов приветства новата двойка делегати по време на тържествена церемония в Министерството на външните работи.

Кристиана Стоянова е завършила бакалавър „История” и магистър „Кризи, конфликти и дипломация” в Софийски университет, както и магистър „Международни отношения“ в Утрехтския университет. По време и след образованието си е участвала в различни обмени и стажове, сред които в Българския културен институт в Рим, българското посолство в Хага, както и в Генерална дирекция „Образование, младеж, спорт и култура” на Европейската комисия.

Тодор Рогошев е възпитаник на Юридическия факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, като основните му професионални интереси са международното право и международните отношения.  Понастоящем е доброволец към Асоциация „Голям брат, Голяма сестра“ и е член на управителните съвети на сдруженията с нестопанска цел „Център за международно Право – Ерга Омнес“, „Клуб Дебати – Пловдив“ и „Център за Разрешаване на Спорове  –  Пловдив“.

В обръщението си, заместник-министър Люцканов поздрави всичките осем финалисти за демонстрираната висока компетентност, въпреки предизвикателствата, породени от кризата с COVID-19. 

За мен е голямо удоволствие да видя такива млади и ентусиазирани хора. Вие сте поколението, което трябва да подготви новия свят“, каза Люцканов. Той благодари на Дружеството за ООН в България и институциите които реализират тази програма.

ООН е изключително важна организация – гръбнакът на мира след Втората световна война и източник на стабилност. Радвам се, че вие сте хората, които искате да работите там“, заяви заместник-министър Люцканов пред участниците в конкурса.

Националният конкурс за избор на „Български младежки делегати към ООН” се организира за четиринадесета поредна година от Дружеството за ООН в България в сътрудничество с МВнР.

След 3-месечна селекционна процедура в 4 кръга, осемте финалисти представиха проект на реч, както и своята мотивация за бъдещия си мандат пред 12-членна комисия. В състава на комисията бяха представители на Дирекция „ООН и сътрудничество за развитие” и на Дирекция „Права на човека” на Министерството на външните работи, представител на Дипломатическия институт към МВнР и Министерството на младежта и спорта, представители на Дружеството за ООН в България, Националния младежки форум, сдружение „Национална младежка карта“ и на Българската платформа за международно развитие, както и младежки делегати от предходни години.

Тази година се навършват 75 години от създаването на ООН, както и 65 години от членството на България в международната организация.

Преди да обяви новите младежки делегати директорът на дирекция „ООН и сътрудничество за развитие“ в МВнР и председател на комисията Валери Йотов поздрави българските младежките делегати с мандат 2019-2020 г. Богомила Корманова и Минко Даскалов за участието им в заседанието на Работна група към Съвета на ЕС по въпросите на ООН (CONUN) на 21 януари. Младежки делегати към ООН от 19 европейски държави за първи път се включиха в заседанието на Работната група, а участието им бе определено като историческо.

Двамата българските младежки делегати към ООН са с мандат от 18 месеца и се включват в делегацията на страната ни към Общото събрание на ООН и Комисията по социално развитие на Икономическия и социален съвет на ООН.

Програмата „Български младежки делегати към ООН“ се координира от Дружеството за ООН в България с подкрепата на Министерството на външните работи на Република България. Позицията на младежки делегат към ООН съществува в около 40 държави от целия свят. С Програмата България се нарежда сред страните – лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения на национално и международно равнище.