Сексуалното насилие в зони на конфликти нарастна през 2024 г.

0
96

Сексуалното насилие в конфликтни райони е нараснало с 25% през 2024 г., съобщи ООН. Над 4600 жертви са били подложени на насилие, използвано като оръжие на войната, средство за изтезание и репресия.

Най-много случаи са регистрирани в Централноафриканската република, ДР Конго, Хаити, Сомалия и Южен Судан. Жените и момичетата са 92% от жертвите, но сред пострадалите има и мъже, деца, хора с различна сексуална ориентация и представители на малцинства.

Докладът за „Сексуално насилие в конфликта“ , изготвен от офиса на специалния представител на генералния секретар на ООН, отбелязва тревожно увеличаване на сексуалното насилие в местата за задържане, често използвано за изтезания и унижения. Хуманитарният достъп до пострадали от такива посегателства е сериозно възпрепятстван поради разрушени здравни заведения и заплахи срещу медицински екипи.

ООН посочва 63 държавни и недържавни фракции като извършители на системни нарушения, сред които групировки в Конго, Либия и движението „Хамас“. Израел и Русия са поставени „под наблюдение“ заради съмнения за подобни практики.

„Оцелелите се нуждаят не само от солидарност, а от достоен живот и решителни действия за прекратяване на тези престъпления“,

заяви специалният представител на ООН по въпросите, касаещи сексуално насилие над жени по време на конфликти, Прамила Патен.

 

Автор на материала: Теодора Милева

Изображение: Рендел Фройде