[:bg]На 18 април 2018 г. в София се проведе публична конференция на тема „Целите за устойчиво развитие – глобална програма за гражданите в глобализирания свят“, организирана от Европейската мрежа на политическите фондации (European Network of Political Foundations, ENoP), с подкрепата на Института за социална интеграция и Либералния политологичен институт. Конференцията си постави за цел да разгледа най-важните аспекти от адаптацията на Целите в политиката на Европейският съюз и страните-членки.
Събитието откри Сидони Уетциг, председател на ENoP за устойчиво развитие. Тя подчерта важността от това да се създаде платформа за диалог между отделните власти, за да може Програма 2020-2030 да функционира на всички политически нива. Според г-жа Уетциг Целите за устойчиво развитие са трудно разбираеми за хората, затова трябва да се поясни тяхната универсалност и различните начини, по които могат да бъдат изпълнени.
По-късно в речта си ръководителят на представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев се съсредоточи върху това как Европейския съюз приема Целите поставени от ООН. Той заяви, че:
„Европейският съюз е напълно отдаден на това да бъде една от движещите сили за изпълнението на Програма 2020-2030“.
Според г-н Златев ЕС планира постигането на тези Цели да се осъществи на два етапа. Първият етап е пълната интеграция на Програмата в рамките на политиката на Съюза, както и в основните приоритети, зададени от Европейската комисия. „След 2020 г. ще се фокусираме върху политиката по отделни сектори, като ще се подготвим за много по-дългосрочно вплитане на Целите в нашата политика.” – уточни Огнян Златев. По време на изказването си той говори още за промените, които Новият европейски консенсус за развитие, приет на 7 юни 2017 г., въвежда, като за първи път напълно обвързва всички институции и членки на ЕС.
В първият панел от конференцията Луис Бланко, заместник-председател на ЕNoP за устойчиво развитие, представи становището на ENoP за Новия консенсус на Европейския съюз. Заместник-председателят подчерта, че Европейският консенсус е бил належащ, за да се интегрират формулираните през 2015 г. Цели в европейската политика за развитие. „Най-важното е, че се опитваме да интегрираме в Програмата на ЕС принципи като всеобщата ангажираност по изпълнението, „не оставяй никого“ и универсалността на Целите.“ – уточни г-н Бланко. Заместник-председателят закри първата част от конференцията с думите:
„Консенсусът, според нас от Европейската мрежа на политическите фондации, е добър старт, но е само началото“.
Последвалият дискусионен панел започна с кратко изказване на Кристиан Вигенин, председател на парламентарната Комисия по европейските въпроси и контрол на европейски фондове. Според него в България все още лисва кохерентност между Целите за устойчиво развитие и политическите програми на страната. „Първата ни идея, когато чуем за изпълнението на Програма 2020-2030, е, че трябва да се дават повече пари. Това е така, но по-важното е как тези пари се използват. Трябва да има обратна връзка към гражданите, защото отделените средства излизат от техния джоб.“ – наблегна г-н Вигенин.
Ева Корел от Европейската служба за външна дейност обясни, че службата работи за осъществяването на Програма 2020-2030 както на глобално ниво, така и на регионално. „Целите за устойчиво развитие са програма за действие.“ – каза г-жа Корел, затова тя и екипът ѝ се стремят да интегрират седемнадесетте цели в политиката на страните-членки на ЕС. Според нея всяка държава трябва да определи какво може да направи за осъществяването на Целите, защото те са универсални и могат да се интерпретират различно за всяка страна.
„За да осъществим Програмата – уточни г-жа Корел, – властта трябва да спре да работи в мълчание, за да може да намери решение на глобалните проблеми.”
Конференцията завърши с кратки коментари и въпроси от присъстващите в залата. Изказването на Николай Паунов от Либералния политологичен институт, че трябва да има 18-а цел, която да отговаря за устойчивостта на документа, т.е. да се осигури изпълнението на Програма 2020-2030, направи най-голямо впечатление на гостите.
Материала изготви: Цветина Иванова[:]