На осемдесетата годишнина от края на Втората световна война, делегатите на Общото събрание почетоха милионите, загубили живота си в защита на „свободите, които често са приемани за даденост“ и наблегнаха над спешната нужда от ангажиране към многостранността. Те призоваха за възобновяване на съвместните действия в името на мира, сигурността и човешкото достойнство. Коментарите обхващаха ролите на различни нации по време на войната, както и съвременните конфликти, включително войната на Русия срещу Украйна и ситуацията в Палестина.
Международното сътрудничество, засилено след Втората световна война , е направило света по-сигурно място, насърчавайки равенството, взаимно уважение и колективни действия. Въпреки това, то е под сериозно напрежение. След войната се изисква възобновяване на международната подкрепа, особено във време, когато това една страна да действа самостоятелно, без да се съобразява с международните организации или да търси съгласие с други държави се появява отново.
По време на обсъжданията, представителят на Германия подчерта, че страната носи моралната отговорност за страданията, причинени от нацистка Германия. Представителят на Русия напомни за победата над нацистка Германия, посочвайки, че идеологията на нацизма е основана на расизъм и антисемитизъм. Той категорично отхвърли опитите за изтриване на паметта за съветските войници и приноса им.
Представителят на Европейския съюз подчерта, че ЕС е създаден след Втората световна война като проект за мир, за да предотврати бъдещи конфликти. Той отхвърли изявленията на Русия като „изопачаване на историята“ и осъди войната ѝ срещу Украйна.
Украинският представител припомни, че Съветският съюз е сътрудничил с нацистка Германия в началото на войната, съвместно нахлувайки в Полша през 1939 г. Обвини Русия, че от 2014 г. води агресивна война срещу Украйна и използва историята, за да оправдае действията си.
Представителят на Куба осъди действията на Израел срещу палестинците като нова форма на фашизъм, с подкрепата на САЩ. Египет също подчерта страданията на палестинците в окупираните територии и призова за мир и възстановяване на човешките права.
Филипините припомниха тежките загуби по време на войната и заявиха своята отдаденост на мира. Северна Корея поиска Япония да признае и компенсира колониалното си минало. Япония отвърна, че от осем десетилетия насам следва пътя на мира и защитава свободата и човешките права.
Ния Понева
Home ООН Мир и сигурност 80 години след Втората световна война: Призив за многостранност, памет и мир...