"Пролетният ден в моя живот винаги е сега" е едно от посланията, които могат да се забележат на моста Мапо в Сеул, където между 2014 г. и 2018 г. над 800 души са опитали да отнемат живота си, скачайки от него. Лозунгите срещу самоубийствата бяха изписани за първи път на моста през 2012 г. като част от кампанията „Мостът на живота“. Ефективността на лозунгите беше поставена под въпрос, като през 2015 г. бяха премахнати, но някои от тях останаха на моста. Photo credit: Patrick Vierthaler on Visualhunt.com

Повече от 96% от хората, посегнали на живота си, са показали някои предупредителни знаци преди да смъртта си, сочи корейско изследване.

 

Докладът е базиран на резултати от разследвания на 1099 случая на самоубийства и интервюта с 1262 опечалени семейства. Според него, хората отнели живота си, в 96,6% от случаите показват необичайно поведение, но само в 23,8% от тях е било разпознато като сериозен сигнал от семействата и приятелите им.

Един от най-честите забелязани сигнали е промяната в това за какво говорят, като 63,3% са говорили, по-често от преди, как искат да умрат или са засягали други теми свързани със смъртта. Друга част от тях са демонстрирали и друго вербално поведение, като постоянни самоиронични изрази и по-чести оплаквания от техните физически предизвикателства.

Други признаци включват промяна в рутината по отношение на това колко спят и какво ядат, безразличие към техния външен вид, приемане на наркотици или други неща, с които да си причинят вреда, както и внезапни опити за въвеждане на ред в личните си взаимоотношения с останалите.

В случая на Южна Корея, докладът сочи, че 65% от жертвите на самоубийства са мъже, а 19,2% от общия брой са живели сами. Нивото на доходите също е един от големите фактори, който ги е тласнал да вземат крайното решение. Почти половината от тях са преживявали с по-малко от 750 долара на месец.

Като цяло, хората живеещи сами са в по-голям риск от самоубийство поради по-високия процент на бедност сред тях в сравнение с многочленните домакинства според проведеното изследване.

В анкета проведена сред семействата, сред голяма част от тях могат да се наблюдават физически или психологически промени след самоубийство на техен близък, а половината от анкетираните споделят, че са мислили също да сложат край на живота си.

През юли, Министерството на здравеопазването и социалните грижи на Южна Корея обяви, че кабинетът е одобрил програма за превенция на самонараняване, която ще се предлага веднъж годишно на учащи и служители, присъствено или онлайн. Всички тези действия са част от усилията на правителството да намали процентът на самоубийства в страната през следващите 10 години от 25,2 на 100 000 души спрямо този на страните от ОИСР, при които съотношението е 10,6 на 100 000.

Ако някой, когото познавате, проявява предупредителни признаци за самоубийство може да позвъните на телефон 112.

 

Превод: Борислава Георгиева