
Коалицията „Флотилия на свободата“ планира второ плаване, след като при предишния опит корабът беше нападнат с дрон, за което Израел бе обвинен.
Шведската климатична активистка Грета Тунберг и актьорът от „Игра на тронове“ Лиам Кънингам ще се присъединят към следващото плаване на Коалицията „Флотилия на свободата“ (FFC) в опит да пробият многомесечната блокада на Газа от Израел.
Корабът „Мадлийн“ трябва да отплава от Катания, Сицилия, в неделя с товар от хуманитарна помощ и няколко известни активисти на борда, включително Тунберг, евродепутатката Рима Хасан и палестино-американската адвокатка Хуваида Арраф.
Кънингам, ирландски актьор, най-известен с ролята си на Давос Сийуърт в популярния сериал на HBO, е дългогодишен защитник на Палестина и на други подобни каузи.
Това плаване е вторият опит в рамките на два месеца на Коалицията „Флотилия на свободата“ (FFC), съставена от хуманитарни организации, да достигне до Газа.
Мисията в началото на май беше прекратена, след като друг кораб на FFC, „Conscience“, бе атакуван от два предполагаеми дрона, докато плавал в международни води край бреговете на Малта.
Евродепутатката Хасан каза в кратко видео в социалните мрежи, че пътуването на „Мадлийн“ е както протест срещу Израел, така и опит да се достави жизненоважна помощ за Газа.
„Първата ни цел е да осъдим блокадата на хуманитарната помощ, продължаващия геноцид и безнаказаността, с която Израел действа, и да повишим международната осведоменост“, заяви тя.
„Това действие е и реакция на атаката, която се случи на 2 май срещу предишния кораб в международни води край Малта.“
Израел частично вдигна почти тримесечната блокада на Газа миналата седмица, но оттогава е допуснал само минимално количество помощ в палестинската територия, за която Съединените щати предупредиха, че е на ръба на глада.
Тази седмица хиляди палестинци се втурнаха към т.нар. станции за раздаване на помощ, организирани от противоречивия Фонд за хуманитарна помощ в Газа, което доведе до смъртта на поне трима души и десетки ранени в хаоса, настъпил, докато отчаяни хора се опитваха да получат хранителни доставки.
ООН и други хуманитарни организации бойкотират инициативата, подкрепена от САЩ и Израел, като обвиняват Израел, че се опитва да консолидира и контролира разпределението на помощта в Газа, използвайки храната и глада като оръжие.
Световната здравна организация предупреди, че Газа е изложена на риск от глад след месеци на продължителен недостиг на храна заради суровата блокада на Израел и че около една четвърт от населението е в „катастрофална ситуация на глад, тежко недохранване, глад, болести и смърт.
По материала работи: Гергана Петкова