Говорителят на Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ) Джеймс Елдър заяви, че израелското предложение за създаване на няколко центъра за помощ единствено в южната част на Ивицата Газа ще постави хората пред „невъзможния избор между принудително разселване и смърт“.
„Планът нарушава основните хуманитарни правила и изглежда така, сякаш е направен, за да засили контрола върху жизненоважни стоки като начин за натиск“, каза той пред журналисти в Женева. „Опасно е цивилни хора да влизат в военни зони, за да си вземат храна… хуманитарната помощ не бива никога да се използва като средство за преговори.“
Ивицата Газа е под пълна блокада на хуманитарната помощ повече от два месеца, а хуманитарни организации многократно предупреждават, че храната, водата, лекарствата и горивата свършват.
Децата и възрастните са в риск
Ако израелският план бъде приложен, най-уязвимите хора в Газа – възрастните, децата с увреждания, болните и ранените, които не могат да стигнат до определените зони за раздаване – ще се сблъскат с „ужасни предизвикателства“ да получат помощ, подчерта Елдър.
Според представения на ООН план, Израел предвижда само 60 камиона с помощи на ден да влизат в Газа – „една десета от количеството, доставяно по време на примирието“ между Израел и Хамас от 19 януари до 18 март.
„Това е крайно недостатъчно, за да отговори на нуждите на 1,1 милиона деца, 2,1 милиона души“, настоя Елдър. „Решението е просто: вдигнете блокадата, позволете на хуманитарната помощ да влезе, спасете животи.“
Хиляди камиони с помощи остават блокирани
Подчертавайки успеха на усилията за увеличаване на хуманитарната помощ под ръководството на ООН по време на примирието, говорителят на службата за координация на хуманитарните въпроси Йенс Лерке призова израелските власти да „улеснят доставката на помощта, с която ние и нашите партньори разполагаме само на няколко километра оттук“, непосредствено извън Газа.
УНРВА, най-големият доставчик на помощ в Ивицата Газа, съобщи, че агенцията на ООН има „над 3000 камиона с помощи“, които са блокирани извън границата.
Джулиет Тума, директор по комуникациите, изрази съжаление, че такава „огромна стойност“ отива на вятъра, докато храната може да нахрани гладни деца, а лекарствата да лекуват хора с хронични заболявания.
„Времето изтича. Вратите трябва да бъдат отворени, обсадата трябва да бъде вдигната възможно най-скоро“, настоя тя, като същевременно призова за освобождаване на израелските заложници и възстановяване на нормалния поток от хуманитарни доставки.
Вътре в Газа екипите за помощ предупреждават, че ситуацията е отчаяна. „Дори тези (опашки за храна) вече ги няма, защото храната свършва“, каза Тума от УНРВА.
Няма за какво да се чака на опашка
В актуализация в четвъртък службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) съобщи, че повече от 80 обществени кухни са били принудени да затворят от края на април поради липса на доставки. Този брой „се увеличава ежедневно“, засилвайки „широко разпространения глад“ в Газа, посочи OCHA.
В отговор на израелските обвинения, че помощта, достигаща до Газа, е отклонявана от въоръжени групи, както Тума, така и говорителката на Световната здравна организация (СЗО) д-р Маргарет Харис подчертаха, че са въведени „строги системи от началото до края“, за да се предотврати подобен риск.
„Нашите доставки достигат до здравните заведения, за които са предназначени“, каза д-р Харис, добавяйки, че СЗО не е станала свидетел на отклоняване на помощ в здравната система.
„Проблемът не е в доставката на помощ вътре в Газа. Проблемът е, че не ни позволяват да я внесем“, заключи д-р Харис.
В допълнение към критиките към израелския план, говорителят на УНИЦЕФ Джеймс Елдър предупреди, че предложеното използване на технология за разпознаване на лица като условие за получаване на помощ противоречи на всички хуманитарни принципи, тъй като се използва за „следене и проверка на бенефициентите за разузнавателни и военни цели“.
Той припомни, че примирието по-рано тази година е довело до „огромно“ подобрение в храненето на децата.
„Това означаваше храна на пазара, ремонтирани водоснабдителни системи…означаваше, че хората могат безопасно да получат медицинска помощ. Означаваше, че здравните работници имат нужните лекарства.“
„Хвалебствени“ откази за помощ
Днес обаче храна, вода, лекарства – „всичко, от което едно дете се нуждае, за да оцелее“ – е блокирано, каза Джеймс Елдър. „И по много начини това блокиране се прави дори с гордост.“
Говорителят на УНИЦЕФ изрази и загриженост, че израелският план за разпределение на помощта крие риск да раздели членовете на семействата „докато се движат напред-назад, опитвайки се да стигнат до помощта“ в територия, която „няма никаква сигурност“ на фона на продължаващите бомбардировки.
По материала работи: Гергана Петкова