В акушерската болница в Ел Обейд, Северен Кордофан, лекарите избират кого да спасят. Медикаменти свършват, операционни зали стоят затворени, а жени умират в чакалня. Кризата се задълбочи след като десетки хиляди бежанци от съседния Южен Кордофан наводниха региона.
Болницата е единственото референтно заведение в Западен Судан и обслужва над 230 000 разселени хора, предимно жени и момичета, изложени на сексуално насилие, глад и почти пълна липса на здравна помощ.
Д-р Хасан Бабикир описва тежката липса на хирургическо оборудване, антибиотици, конци и ръкавици, което принуждава персонала да ги купува от пазара на високи цени. Той разказва как е бил безсилен пред смъртта на две недоносени бебета-близнаци заради липса на интензивни легла.
Двете спешни операционни зали в болницата в момента не работят, а пациентки в критично състояние понякога губят живота си или бебетата си, докато чакат. В родилните зали няма дори маси за новородените, нито достатъчно оборудване за контрол на инфекциите.
Акушерката Инсаф описва смени от по 24 часа, а понякога колегите й плащат от собствения си джоб нужните консумативи за жени, дошли без пари. Заплатите им не стигат дори за транспорт до работното място.
Почти три години гражданска война тласнаха над 33 милиона судански граждани към тежка хуманитарна нужда. „Много престъпления са извършени срещу жените, включително изнасилвания. Много са овдовели“, казва 50-годишната Салма, настанена в лагер от осем месеца.
UNFPA призовава спешно за 129 милиона долара, за да продължи работата си в полза на жени и момичета през 2026 г., но досега са обещани едва 33 милиона.
Изготвено от: Йоан Негушевски











