Ненасилствената комуникация и театралните подходи в неформалното образование

0
64

Ненасилствената комуникация е подход, който ни помага да се фокусираме върху същинските нужди и чувства — както нашите собствени, така и на отсрещната страна. Разработен от д-р Маршал Розенберг, той е насочен към създаване на автентична и съпричастна връзка между хората.

В контекста на младежката работа този подход позволява на младежките работници, учители, обучители и социални работници да насърчават по-дълбока емпатия и среда на доверие, особено сред млади хора с трудни житейски съдби и деца от маргинализирани групи.

В статията са представени театрални подходи като кукления театър и ролевите игри, които създават безопасно пространство за изследване на конфликти и овладяване на нови умения.

Статията е създадена на базата на обучението “Ненасилствена комуникация чрез куклен театър” („Nonviolent Communication Through Puppet Theatre“), организирано от сдружение Алтер Нетуърк и финансирано по програма Еразъм+, което се проведе през февруари 2024 г.

Изводите от това обучение са събрани и обработени за целите на обучения в рамките на проекта „Театър срещу тормоза в училище – ТеСТ“, който се изпълнява в периода януари 2025 – юни 2026 в рамките на проект INSPIRE: Подобряване на националната подкрепа за превенция, интервенция, и отговор на насилието над деца, и овластяване на жертвите.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).

Прочетете цялата публикация тук