Папа Франциск пристигна в Индонезия във вторник (3 септември), като това е началото на най-дългото пътуване през понтификата му. Той се надява да насърчи католическа общност в страната и да почете традицията на междурелигиозна хармония в държавата с най-голямото мюсюлманско население в света.

Папата планира да си вземе почивен ден във вторник в Джакарта, като се има предвид предстоящото му 11-дневно пътуване, което ще го отведе до Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур. Въпреки това Ватикана съобщи, че 87-годишният папа ще се срещне в същия ден с група бежанци, мигранти и болни хора във ватиканската резиденция в Джакарта.

Акцентът на първата спирка на Франциск ще бъде участието му в четвъртък (5 септември) в междурелигиозна среща в емблематичната джамия Истиклал с представители на шестте религии, които са официално признати в Индонезия: ислям, будизъм, конфуцианство, хиндуизъм, католицизъм и протестантство.

Джамията, най-голямата в Югоизточна Азия, се намира срещу главната католическа катедрала в столицата, Успение Богородично.

Тяхната близост не е случайна, а е силно желана като символ на религиозна свобода и толерантност, които са залегнали в конституцията на Индонезия. Сградите са свързани и с подземен „Тунел на приятелството“, който Франциск ще посети с великия имам Насаруддин Умар.

Въпреки че католиците съставляват само 3% от населението на страната, самият брой на индонезийците – 275 милиона – прави архипелага дом на третата по големина християнска общност в Азия след Филипините и Китай.

В резултат на това се очаква хиляди да се съберат на събитията на папа Франциск тази седмица, като това включва литургия в четвъртък (5 септември) на главния стадион в Джакарта. Тя се очаква да привлече около 60 000 души.

Грижата за околната среда, разрешаването на конфликти и етичното икономическо развитие са основните теми за папа Франциск.

Той е превърнал грижата за околната среда в отличителна черта на своя понтификат и често използва чуждестранните си посещения, за да настоява за необходимостта от грижа за Божието творение, предотвратяване на експлоатацията на неговите природни ресурси и защита на бедните хора, които понасят основната тежест на климатичните промени и замърсяване.

Замърсяването на въздуха в Джакарта редовно бива регистрирано осем до девет пъти над границите, определени от Световната здравна организация.

Индонезия има най-високо ниво на замърсяване на въздуха в Югоизточна Азия“,

заяви Пьотр Якубовски, експерт по замърсяването на въздуха и съосновател на индонезийската компания за мониторинг на качеството на въздуха Nafas. „Посещението на папата е страхотно, защото осигурява възможност за отзвук…от друг, много уважаван световен лидер.

Папа Франциск е третият от своя ранг, който посещава Индонезия след папа Павел VI през 1970 г. и св. Йоан Павел II през 1989 г. Тяхното внимание подчертава значението на Индонезия за Ватикана както по отношение на християнско-мюсюлманския диалог, така и на католическите призвания. Това е така, защото страната е дом на най-голямата семинария в света и произвежда стотици религиозни служители годишно.

По публикацията работи: Петя Георгиева