Рекордна гореща вълна, която се разгръща в най-студеното време на най-мразовитото място на Земята, кара учените да се тревожат какво може да означава това за бъдещето на антарктическия континент и последствията, които може да причини на милиони хора по целия свят.
Температурите от средата на юли се покачиха с до 10 градуса по Целзий над нормалните нива за Антарктика и необичайната топлинна вълна е вероятно да продължи през първата половина на август.
Такава лятна топлина в разгара на зимата е тревожно явление за място, което е по-способно от всяко друго да генерира катастрофално покачване на морското равнище, тъй като замърсяването с изкопаеми горива продължава да повишава глобалните температури.
По-голямата част от леда на планетата се съхранява в Антарктида и ако целият се стопи, средното глобално морско ниво би се повишило с над 45 м.
“Възможно е повече горещи вълни като тази да се случат през бъдещите зими, което може да остави ледения континент по-малко укрепен за най-горещия му сезон и по-уязвим към топене по време на следващите топлинни вълни”,
каза Дейвид Миколайчик, изследовател метеоролог от Антарктическото метеорологично изследване и център за данни в Университета на Уисконсин-Медисън. Според него повишеното топене на Антарктика също може потенциално да промени глобалните океански циркулации, които играят огромна роля за поддържането на климата на планетата като обитаем за хората.
Томас Брейсгирдъл, заместник научен ръководител на Екипът за атмосфера, лед и климат на Британското антарктическо проучване, каза, че тези температури са рекордни и са важен сигнал за това, което може да се случи в по-дългосрочен план.
Това е втората значителна гореща вълна, която Антарктика претърпява през последните две години. През март 2022 г. температурите на някои места достигнаха до 21 градуса над нормалното, най-екстремните температурни отклонения, регистрирани някога в тази част на планетата.
Точно като Северното полукълбо, Южното полукълбо има полярен вихър – силни ветрове, циркулиращи високо в атмосферата, които улавят студения въздух. Но когато южният вихър бъде прекъснат, той освобождава този студен въздух и изпраща част от него по-далеч на север. Това също така предоставя възможност въздухът да се втурне надолу от горните слоеве на атмосферата, затопляйки се по пътя.
Южният полярен вихър се разрушава много по-рядко от неговия северен аналог, което обяснява защо такива горещи вълни са много по-редки, според Ейми Бътлър, физик-изследовател в лабораторията по химични науки на НОАА.
Според Миколайчик Източна Антарктида – домът на Южния полюс – е мястото, където се намират най-студените условия на Земята и обикновено е защитена от този вид екстремна топлина. Но това не е така, когато става въпрос за тази топлинна вълна или температурните отклонения през 2022 г.
Западна Антарктида и нейният “ледник на Страшния съд” бяха основен фокус на научните изследвания през последните години поради катастрофалното въздействие, което срутването му би имало върху покачването на морското равнище. Но други изследвания наскоро показаха, че топенето в Източна Антарктика, където се случва тази гореща вълна, става също толкова обезпокоително.
По публикацията работи: Петя Георгиева