Турция и ПКК: 41 години кървав конфликт са към края си

0
43
Няколко жени на демонстрация след призива на Абдуллах Йоджалан за разоръжаване на ПКК – дали това е краят на конфликт? Взаимствано от Deutsche Welle.

Десетилетия наред Кюрдската работническа партия ПКК водеше ожесточена борба с турското правителство. Сега ПКК обявява разпускането си, а в Анкара говорят за исторически поврат.

Кюрдската работническа партия обяви, че разпуска организационната си структура и прекратява въоръжената борба. Десетилетия наред тя водеше въоръжен конфликт с турската държава и сега последва призива на своя лидер Абдуллах Йоджалан, който се намира в затвора.

Решението е взето по време на 12-я конгрес на групировката, който се проведе миналата седмица в Северен Ирак, предаде информационната агенция “Фират”, свързана с ПКК.

Пътят беше проправен от Партията на националистическото движение (ПНД) в Турция

Решаващ импулс за тази историческа стъпка даде през октомври 2024 г. Девлет Бахчели, председател на ултранационалистическата ПНД. Той предизвика сензация, когато в парламента стисна ръката на депутатите от прокюрдската Партия за равенство и демокрация на народите (ДЕМ) и определи това като „напълно нормално за партия на единството в Турция“. Малко по-късно, на 15 октомври, Бахчели се обърна с безпрецедентен призив към задържания лидер на ПКК Абдуллах Йоджалан да убеди организацията да сложи оръжие.

За един ултранационалистичен лидер като него подобна инициатива беше исторически безпрецедентна.

Два дни по-късно Йоджалан отговори от затвора: „Имам силата да сложа край на конфликта и насилието и да ги пренеса на правно и политическо равнище.“

Впоследствие кюрдски политици потърсиха диалог с различни политически фигури, сред които и президента Реджеп Тайип Ердоган и неговото обкръжение. На 27 февруари Йоджалан, който от 1999 г. излежава доживотна присъда в строго охраняван затвор на остров Имралъ, най-накрая призова ПКК да се разпусне

През последните месеци политици от Партията за равенство и демокрация на народите (ДЕМ) поеха действаха като посредници между Йоджалан, турските власти и ПКК. Президентът Реджеп Тайип Ердоган обаче използва развитието в своя полза. Правителството представи обявеното разпускане на ПКК като свой принос за „Турция без тероризъм“.

Кои бяха ПКК?

Според оценки кюрдите съставляват около 15-20% от населението на Турция. Въпреки че живеят в цялата страна, най-големите кюрдски общности се намират в югоизточната част. Значителни кюрдски малцинства живеят и в съседните държави Сирия, Ирак и Иран. В Ирак кюрдите имат полуавтономен статут в Кюрдския автономен регион. В Северен Сирия кюрдски доминирани сили контролират определени територии.

Целите на ПКК

Основана през 1978 г., ПКК започва въоръжено въстание срещу турската държава през 1984 г. – конфликт, който политическите анализатори определят като „война с ниска интензивност“. Десетилетната борба отнема живота на много цивилни и военни от двете страни. Организацията е класифицирана от Турция, САЩ и ЕС като терористична.

Първоначалната цел на ПКК беше създаването на независима кюрдска държава. От средата на 90-те години на миналия век обаче тя се обявава за постигането на регионална автономия и за защитата на културните права на кюрдите в Турция.

В миналото имаше многократни инициативи за разрешаване на конфликта. До днес обаче траен мир все още не е постигнат.

По материала работи: Габриела Христова