От Съединените щати се иска да обяснят пред обществеността защо изглежда сякаш депортират мигранти от Виетнам и Куба в Южен Судан – нестабилна страна, която отново е застрашена от избухване на гражданска война.
Американски съдия нареди на служители от администрацията на Тръмп да се явят на извънредно изслушване в сряда, за да отговoрят на някои въпроси относно депортацията на мигранти. Администрацията съобщи, че е прогонила осем имигранти, осъдени за насилствени престъпления, от САЩ, но отказа да съобщи къде.
Ако Южен Судан е потвърдената дестинация, това означава, че хора от Виетнам, Мексико и други страни са изпратени в държава, с която нямат никаква връзка и на хиляди километри от мястото, където искат да бъдат. Списъкът на посолствата на Виетнам в Африка показва, че най-близкото до Южен Судан такова е в Танзания, на повече от 1200км.
Говорителят на полицията на Южен Судан, генерал-майор Джеймс Мъндей Енока, заяви, че не са пристигнали никакви мигранти, а ако това се случи, те ще бъдат разследвани и „депортирани в правилната за тях страна“, ако не са южносуданци.
Някои жители на столицата Джуба се опасяват, че страната им ще се превърне в своеобразно свърталище на криминално проявени лица. „Тези хора, които са депортирани, някои от тях са престъпници, участвали са в престъпления. Така че щом бъдат докарани в Южен Судан, това означава, че престъпните дейности също ще се увеличат“, казва Мартин Мавут Очала, 28 г.
Това не е първият път, в който администрацията на Тръмп оказва натиск върху Южен Судан във връзка с депортирането на лица. Неотдавна администрацията внезапно отмени визите на всички южносуданци, заявявайки, че правителството им не е приело връщането на гражданите си „в разумен срок“. Южен Судан отвърна на удара, заявявайки, че въпросното лице е конгоанец, но по-късно заяви, че ще му позволи да влезе „в духа на поддържане на приятелски отношения“ със САЩ.
След обявяването на независимостта от Судан през 2011 г., правителството на Южен Судан се бори да осигури много от основните държавни услуги. Годините на конфликт задължават страната да е силно зависима от помощи, които сами по себе си са засегнати от друго решение на администрацията на Тръмп – мащабни съкращения на чуждестранната помощ.
Държава в безпорядък
Натискът на администрацията на Тръмп върху Южен Судан да приеме депортирани лица, включително чуждестранни, е в рязък контраст с топлата прегръдка на Вашингтон в миналото, когато бунтовническите лидери на страната се бореха за независимост.
Сега подкрепата за по-голямата част от над 11-милионното население на Южен Судан е по-малка от всякога, поради съкращаването на американската помощ.
Правителството на Южен Судан отдавна разчита на добива на петрол, но от него се получават малко пари, отчасти поради официалната корупция. Конфликтът в съседен Судан е засегнал износа на петрол на нямащия излаз на море Южен Судан. Държавните служители понякога остават без заплати с месеци.
Предстои да се разбере как Южен Судан е подготвен да се справи с мигрантите, които пристигат от САЩ.