Риека (Хърватия) и Голуей (Ирландия) ще носят званието Европейска столица на културата 2020.
54 градове за били обявявани за Европейски столици на културата от 1985 г насам. Първият европейски град, който носи престижното званието е Атина (Гърция). Инициативата стартира именно по идея на тогавашния министър на културата на Гърция, след което проектът се разраства. Днес идеята за Европейска столица на културата е по-актуална от всякога. Нейната цел е да стимулира европейските граждани да опознаят чужди култура чрез междукултурен диалог като споделят общи ценности. Конкурсът има две фази, в края на които министрите от Съвета на ЕС избират града, който ще носи титлата.
Настоящите столици на културата са Доностия-Сан Себастиан (Испания) и Пафос (Кипър). През следващата година такива ще бъдат Орхус (Дания) и Вроцлав (Полша). През 2018 г. званието ще носят Леуварден (Холандия) и Валета (Малта), а през 2019 г. ще дойде дълоочакваният ред на Пловдив (България). Освен българския град Матера (Италия) също ще бъда Европейска столица на културата за 2019 г.
Ето кои ще бъдат следващите две държави:
Риека, Хърватия
Риека е първият хърватски град, който ще носи престижното звание Европейска столица на културата. Във връзка с избирането на Риека, Тибор Наврачич, еврокомисарят по образование и култура, заявява: „Хърватия бе последната държава, която се присъедини към Европейския съюз през 2013 г., а Риека ще бъде първата Европейска столица на културата от тази страна. Това постижение ще постави не само града, но и цяла Хърватия под светлината на прожекторите“.
Град Риека е хърватската номинация след надпревара с още осем градове, между които столицата Загреб, Дубровник и Сплит.
Голуей, Ирлания
Голуей е третата ирландска Европейска столица на културата след Дъблин през 1991 г. и Корк (2005 г.) Галвей бе избран да носи титлата в съревнование с още три града в Ирландия.
Европейските столици на културата обещават интересна културна програма, която да привлече посетители от цяла Европа. Един от критериите за подбор е тази програма да има дългосрочен ефект върху развитието на града.
Ако искате да научите повече за подготовката на Пловдив за Европейска столица на културата 2019 може да прочетете повече тук.
Източник: European Commission