
Най-богатите 10% от населението на Земята са виновни за две трети от глобалното затопляне след 1990 г., твърдят изследователи. Консумацията и инвестициите на богатите драстично са увеличили риска от топлинни вълни и суши, сочи научно изследване, публикувано на 7 май в месечното научно списание „Nature Climate Change”.
„Можем да обвържем въглеродния отпечатък на най-богатите хора в света с реални климатични последици,“ заяви водещият автор на първото проучване, което оценява влиянието на концентрираното частно богатство върху екстремните климатични промени, пред новинарската агенция AFP.
В сравнение със средното световно ниво, най-богатите 1% от населението са допринесли 26 пъти повече за топлинни вълни и 17 пъти повече за суши в Амазонската джунгла, според доклада.
Емисиите от най-богатите 10% в Китай и САЩ – които заедно са отговорни за почти половината от световния въглероден отпечатък – са довели до засилване на екстремните горещини между два и три пъти.
Предложеното от авторите решение е прогресивен данък върху натрупаните богатства и инвестиции с цел намаляване на въглеродните емисии.
„Затоплянето в света след 1990 г. щеше да е минимално, ако всички отделяха толкова вредни емисии, колкото по-бедната половина от населението,” каза съавторът на изследването. „Справянето с този дисбаланс е от решаващо значение за справедливата и ефективна борба с климатичните промени“.
„Нашите изследвания показват, че екстремните климатични промени не са просто резултат от глобалните емисии. Всъщност има директна връзка между тях и начина на живот на по-богатите,” твърдят авторите. „Установихме, че по-богатите играят ключова роля в предизвикването на екстремния климат. Този проблем трябва да бъде решен чрез климатични политики, насочени към намаляване на техните емисии“.
През 2021 г. близо 140 държави се съгласиха да работят за въвеждането на глобален корпоративен данък върху мултинационалните компании, като почти половината подкрепиха минимална ставка от 15%. Въпреки това преговорите са в застой.
Според неправителствената организация Oxfam, най-богатите 1% са натрупали богатство на стойност 42 трилиона долара през последното десетилетие, притежавайки повече частно богатство, отколкото най-бедните 95% от населението, взети заедно.
По материала работи: Даниел Луков