Абделмаджид Тебун е на път да спечели втори мандат като президент след промяна в датата на изборите, която се очаква да е в негова полза.
Алжир ще гласува в събота на президентски избори, които се провеждат на фона на това, което правозащитни организации наричат „постоянно потъпкване на човешките права“ под управлението на президента Абделмаджид Тебун, който се очаква да спечели втори петгодишен мандат.
Около 24 милиона души имат право да гласуват в северноафриканската страна, като изборният процес е изместен с три месеца
Промяната в графика на изборите се очаква да облагодетелства президента, тъй като опонентите му, Юсеф Аушиш от Социалистическия фронт на силите (FFS) и Абделах Хасан Шериф от Движението за обществен мир (MSP), имаха по-малко време за предизборна кампания. Над 20 други кандидати, които заявиха намерението си да участват, бяха дисквалифицирани или принудени да се оттеглят.
Тебун обяви през март, че изборите – традиционно провеждани през декември – ще бъдат изместени, за да „съвпаднат с края на лятната ваканция и началото на новата учебна година“, с цел да се увеличи избирателната активност.Избирателната активност на изборите през 2019 г. беше под 40%, когато президентът пое властта месеци след бунта, който свали Абделазиз Бутефлика, който беше на власт в продължение на две десетилетия.
Правозащитните организации твърдят, че нарушенията на правата на човека, извършвани по време на управлението на Бутефлика, са продължили и при неговия наследник.
„През последните години Алжир преживява влошаване на ситуацията чрез разпускането на политически партии, граждански организации и независими медии, както и рязко нарастване на произволните арести и преследвания с фалшиви обвинения в тероризъм“, заяви Амджад Ямин, заместник-директор на Amnesty International за Близкия изток и Северна Африка. „Това остава тревожна реалност в навечерието на изборите.“
Единадесет водещи опозиционни фигури написаха в отворено писмо през юли, че „Алжир се намира в по-критично съъстояние от преди“ и че президентът е предразположил авторитарност.
През август бяха арестувани 60 политически активисти, предимно от партията Събрание за култура и демокрация (RCD). Миналата седмица Фети Гарес, виден участник в народното въстание през 2019 г. и лидер на Демократично-социалното движение, забранено миналата година, беше задържан заедно със съпругата си за „обида на президента“.
Някои експерти смятат, че досегашното управление на президента не дава много надежда за по-добро бъдеще за най-голямата страна в Африка, ако той спечели втори мандат.
Поради приходите от енергийни сделки, подписани в резултат на търсенето на алтернативи на руския газ в Европа, социалните разходи са се увеличили, а съкращенията на субсидиите за гориво са били отложени, казва Андрю Фаранд, директор за Близкия изток и Северна Африка в Horizon Engage, консултантска компания за геополитически рискове.
„Но той [Тебун] не успя да ограничи инфлацията и не изпълни собствените си цели за растеж на износа“, добавя Фаранд.
Въпреки това Тебун е на път да спечели втори мандат в страна, която никога не е преживявала мирен преход на властта. Предвидимостта на резултата също се дължи отчасти на факта, че президентът е установил силни връзки с военните.
„Всяка национална институция от значение е съпричастна и е била използвана като част от кампанията му“, добавя Фаранд.
По публикацията работи: Пламена Коларова