9 септември е установен като Международен ден за защита на образованието от нападения с единодушно решение на Общото събрание на ООН, призоваващо ЮНЕСКО и УНИЦЕФ да повишат осведомеността за тежкото положение на милиони деца, живеещи в страни, засегнати от конфликти. Резолюцията за обявяване на Деня беше представена от държавата Катар и подкрепена от 62 държави.

Резолюцията на Общото събрание потвърждава, че правителствата носят основната отговорност да осигурят както защита, така и приобщаващо и справедливо качествено образование на всички нива за всички учащи, особено за тези в уязвимо положение. Допълнително се подчертава необходимостта от засилване на усилията и увеличаване на финансирането за насърчаване на безопасна и защитена училищна среда при извънредни хуманитарни ситуации.

Работейки на първа линия в засегнатите от конфликти страни, структурите на ООН отдавна помагат на държавите-членки да увеличат капацитета си при предоставянето на достъп до качествени образователни възможности по време на криза.

Въоръжените конфликти: Когато шумът от оръжия заглуши образованието

Образованието е не само основно човешко право само по себе си – то е от съществено значение за спазването на всички човешки права“, според генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, който заяви, че този важен ден напомня за опустошителните последици от войната върху телата, умовете и духа на младите ученици.

Със знанията, уменията и подкрепата, придобити чрез образование, поколенията оцеляват при кризи и водят света към устойчиво бъдеще. Това важи особено за уязвимите групи, включително момичета, мигранти, бежанци и хора с увреждания, както и други.

Източник: UN / Ученици в час по природни науки в училище за момичета, управлявано от Агенцията на ООН за подпомагане и работа на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) в лагер за палестински бежанци в Аман, Йордания.

Местата за обучение трябва да бъдат сигурни убежища за деца, ученици и образователен персонал. Твърде често обаче точно те стават или директни мишени, или са съпътстващи щети по време на конфликти.

Атаките срещу образованието могат да имат сериозни, дългосрочни физически и психологически последици за ученици и учители. Те могат да спрат преподаването и ученето, да доведат до значително увеличаване на процента на отпаданали ученици и да им попречат да получат достъп до правото си на качествено образование.

Годишният доклад на генералния секретар на ООН за децата и въоръжените конфликти за 2023 г. представя покъртителен разказ за насилието, на което са подложени децата в зоните на конфликт. Докладът потвърждава зашеметяващите 32 990 тежки нарушения срещу 22 557 деца, подчертавайки тревожното увеличение на подобни инциденти.

Най-засегнатите райони са Израел и окупираните палестински територии, Демократична република Конго, Мианмар, Сомалия, Нигерия и Судан.

Нарушенията са извършени приблизително еднакво от въоръжени групи и правителствени сили, като първите са отговорни основно за отвличания, набиране, използване и сексуално насилие, докато правителствените сили са участвали предимно в убийства, осакатявания и атаки срещу училища и болници. Докладът подчертава опустошителното въздействие на експлозивните оръжия в населените райони, които не само причиняват смърт и наранявания, но и възпрепятстват доставката на хуманитарна помощ.

Тревожният брой деца, претърпели тежки посегателства в конфликти през 2023 г., е „зов за събуждане“, според специалния представител на генералния секретар за децата и въоръжените конфликти Вирджиния Гамба.

Тя обяви, че „проваляме децата“ и призова международната общност „да се ангажира отново с всеобщия консенсус за защита на децата от въоръжени конфликти“.

Тя също така отправи призив към държавите-членки на Организацията да „изпълнят основната си отговорност за защита на населението си и да спазват всички норми и стандарти, приложими при провеждането на ситуации на въоръжени конфликти“.

По публикацията работи: Петя Георгиева