Амина Мохамед в Казахстан: Единствено заедно можем да победим „тихата пандемия“ от полово насилие

0
137

Заместник генералният секретар на ООН Амина Мохамед през юли направи обиколка в страните от Централна Азия, включваща Казахстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.

В Казахстан по време на срещата си с организации на гражданското общество, които си сътрудничат с ООН в подкрепа на инициативата „Прожектор“, г-жа Амина Мохамед сподели: „Според официалната статистика една от всеки три жени е била подложена на домашно насилие в живота си. Напоследък, особено през пандемията, станахме свидетели на ужасяващия мащаб на този проблем.“

Тази съвместна инициатива, подкрепена от партньорството между Обединените нации и Европейския съюз, има за цел да сложи край на сексуалния тормоз и насилието, основано на социалния пол, срещу жени и момичета до 2030 г.

Г-жа Мохамед добави, че петата цел от „Целите за устойчиво развитие“ е много важна за постигането на всички останали: „Ако преброите дните, в които жените са били малтретирани и отсъствали от работа, можете да стигнете до извода как „тихата пандемия“ засяга икономиката и БВП на всяка страна.“ Тя също така заяви, че ООН би искала да чуе информация от първа ръка от онези, които работят специално с общностите на терен, за да разбере как би могла да направи инициативата на Организацията по-смислена.

Малика Госупова, директор на клона на Червения кръст и Червения полумесец сподели, че в закона има вратички и ако мъж удари жена си, той може да се размине без наказание, защото тя трябва да представи медицинско свидетелство в съда и да премине 21 дни болнично лечение, за да  получи такъв документ. „Малко жени са готови да останат в болницата, оставяйки децата си без надзор или да напуснат работа“, каза тя. „Често пъти се налага да се борим, за да докажем, че една жена е пострадала от побой от своя партньор.“

Г-жа Амина Мохамед смята, че в такива случаи гражданските организации трябва да работят активно с юристи и законодатели, които да им осигурят подкрепата си, като приемат нов закон в тяхна помощ или да променят съществуващите вече закони.

 „Организацията на обединените нации е действала по този начин в много части на света.“, каза тя. „ Например в страните от Латинска Америка и в моята страна има много случаи, когато убийството на жена, причинено от нейния съпруг, се превръща просто в случай на домашно насилие. Тук трябва да създадем коалиция от юристи, парламентаристи, президентската администрация и правителството, защото винаги е по-лесно, ако обединим усилията си.“

Рехабилитация на хора, които оказват помощ на жертвите

Изпълнителният директор на „ДАРИС-2016“ Гюлнур Едежева повдигна въпроса за психологическото изтощение на служителите на НПО, които помагат на жертвите на престъпления. „Невъзможно е да останете равнодушни и спокойни след трудните житейски ситуации, пред които сте изправени, особено към жертвите на престъпления. Има ли обучение или специални услуги за рехабилитация на такива служители? „

Заместник генералният секретар на ООН се съгласи, че изтощението е един от проблемите, на които не е обърнато внимание.Тя каза, че е срещнала жена по време на визитите си на страните, която „предоставя психологическа помощ на жертви на престъпления. Попитах я как се справя с тежкото бреме, а тя ми отвърна, че никога не са ѝ задавали подобен въпрос и че се опитва да намери опора и сила за възстановяването си.“

Тя обясни, че ООН трябва да добави точка към инициативата „Прожектор„, посветена на психологическата рехабилитация на тези, които работят с жертви на насилие.

Ролята на мъжкия пол

Г-жа Амина Мохамед призова за участието на лидери, които са представители на публичната власт, в официалните срещи с жени. Тя подчерта, че това социално движение трябва да достигне до младите хора, с необходимостта да се създаде поколение, в което мъжете се образоват в ранна възраст. Също така отбеляза, че ООН участва в разширяването на финансирането за инициативата „Прожектор“. „Вече има други държави, които отговориха на нашето предложение за финансова помощ. Сега имаме нужда от вашата подкрепа, така че тази „тиха пандемия“ да бъде напълно изкоренена и да съумеем да създадем общество, в което няма насилие над жени и деца.“

Програмата на посещението на Амина Мохамед в Казахстан, където се срещна с президента, заместник-министъра на външните работи и националния екип на ООН, бе изпълнена. Визитата ѝ продължи в Киргизстан.

Източник: UN

Превод: Мелиса Зеки