Австралия обмисля минимална възраст за ползване на социалните мрежи

0
49
Източник: FreePik

Австралия планира да въведе минимална възраст за използване на социални медии за деца, изтъквайки опасения за психическото и физическото им здраве. Това предизвика реакция от страна на защитници на дигиталните права, които предупреждават, че мярката може да подтикне към опасна онлайн активност в сянка.

Министър-председателят Антъни Албанезе заяви, че неговото центристко-ляво правителство ще проведе пробен проект за възрастова верификация, преди да въведе закона за минимална възраст за социалните медии тази година. Албанезе не уточни конкретна възраст, но каза, че тя вероятно ще бъде между 14 и 16 години.

„Искам децата да излязат от устройствата си и да отидат на футболните игрища, в плувните басейни и на тенис кортовете,“ каза Албанезе пред Австралийската радиотелевизионна корпорация.

„Искаме те да имат истински преживявания с истински хора, защото знаем, че социалните медии причиняват социални вреди,“ добави той.

Законът ще постави Австралия сред първите страни в света, които налагат възрастови ограничения за социалните медии. Предишни опити, включително в Европейския съюз, не успяха поради жалби за ограничаване на правата на непълнолетните онлайн.

Meta (собственик на Facebook и Instagram), която има самоопределена минимална възраст от 13 години, заяви, че иска да даде възможност на младите хора да се възползват от нейните платформи и да осигури на родителите инструменти за подкрепа, „вместо просто да им отнеме достъпа“. Alphabet, собственик на YouTube, и TikTok не коментираха веднага.

Австралия е една от страните с най-висока онлайн активност, като четири пети от нейните 26 милиона души използват социални медии, според данни на технологичния сектор. Според проучване на Университета в Сидни от 2023 г., три четвърти от австралийците на възраст от 12 до 17 години са използвали YouTube или Instagram.

Албанезе обяви плана за възрастово ограничение на фона на парламентарно разследване за въздействието на социалните медии върху обществото, където се чу емоционално свидетелство за лошите последствия върху психичното здраве на тийнейджърите.

Но в хода на разследването също така се появиха опасения дали ще може да се наложи такова възрастово ограничение и дали това няма да навреди на по-малките деца, като ги насърчи да крият своята онлайн дейност.

„Тази прибързана мярка заплашва да причини сериозни вреди, като изключи младите хора от смислено, здравословно участие в дигиталния свят, потенциално насочвайки ги към по-нискокачествени онлайн пространства,“ заяви Даниел Ангъс, директор на Центъра за изследване на дигиталните медии в Университета на Куинсланд.

Независимият държавен орган в Австралия, който отговаря за регулирането и подобряването на онлайн безопасността в страната- eSafety комисар, заяви във вторник, че ще „продължи да работи с правителството и общността, за да доразвие подхода на Австралия към онлайн опасностите“, които могат да „заплашват безопасността на различни платформи при всякаква възраст, както преди, така и след средата на тийнейджърските години“.

DIGI, индустриално сдружение, представляващо социалните медийни платформи, призова правителството да се вслуша в „експертните мнения като eSafety комисаря, експертите по психично здраве, както и други маргинализирани групи, които изразиха опасения за забраните, за да не се случи така, че неволно да тласнем децата си към небезопасни, по-малко видими части на интернет“.

По публикацията работи: Маргарита Насева