През 2017 г. англо-говорящи сепаратисти започнаха бунт срещу франкофонското централно правителство на Камерун. От тогава има редовни въоръжени сблъсъци в страната. Каква е настоящата ситуация?
– Като страна с колониално минало, Камерун е дом на две общности: малцинството от 20% англоговорещи и мнозинството от 80%, говорещи френски. Според принципа на официално одобрение и нашата Конституция, Камерун е двуезична държава. Това разнообразие, което трябва да се приема като сила за камерунците, означава, че има различия между двете общности. Те са допълнително нагнетени от лошо управление, липсата на гражданска ангажираност, неравномерно разпределение на ресурси, бедност, както и слаби здравни институции. Всичко това влоши ситуацията по начин, по който англоговорещите се чувстват сякаш биват асимилирани, което доведе до сблъсъци между правителството и регионите, в които се говори английски през 2017 г. Те настояват за по-голямо самоопределение.
Камерунците, особено тези от англоговорещите региони и съседните им, са преживели от първа ръка нехуманни актове на насилие и нарушение на техните права от страна на държавни и недържавни сили. Това доведе до изселването на хиляди хора към съседните региони, както и към Нигерия и Гана. Ако прехвърлим седемте години на този конфликт, шест от които са били придружени от насилие, можем да видим, че има нова динамика. Ентусиазмът и еуфорията, които поддържаха мотивацията за това да вземеш оръжие и да отвърнеш на огъня срещу правителството, вече не съществуват. В момента, хората чувстват определена умора. Повечето от тези, които смятаха, че конфликтът ще приключи до два дни, са уморени от това да страдат и търсят други алтернативи.
Каква е ситуацията за жените и децата?
– Жените и децата преживяват много стрес, защото са тежко засегнати от конфликта. Мнозина не успяват да се грижат за себе си. С конфликта се е увеличила нуждата да се грижат за останалите, като глава на семейството. Някои от тези жени обаче, не могат да сложат храна в чинията на децата си. За да оцелеят, много от тях предлагат секс срещу заплащане. В същото време, жените преживяват най-високото ниво на сексуално насилие породено от конфликта. В пика си, изнасилванията са навсякъде, което води до това деца да раждат деца.
Също така, много деца не са посещавали училище през последните шест години. Все още се опитваме да възстановим образователната система, но не можем да гарантираме за качеството на образованието. Посещението на училище в северозапада достигаше до 18 000 ученици. Сега, те са само 2 000. Дори, ако предположим, че много от тях ходят на училище в други региони, има 8 000 липсващи деца, за които не можем да кажем къде са отишли. Това означава, че ще съществува поколение от неграмотни, лишени от формално обучение и придобиване на каквито и да е умения хора.
Първата „Национална женска конвенция за мир в Камерун“ се проведе през юли 2021 г. под лозунгите „Ние, жените на Камерун, мечтаем за мир“ и „Нека не приемаме повече те да говорят вместо нас – нека ние говорим за себе си“, с повече от 1 800 участници от 10 региона на Камерун. Как се стигна до организирането на тази конвенция?
– Камерунските жени и момичета, традиционно, имат ролята на тези, които изграждат мира и на мирни медиатори. Това означава, че повечето жени вече са разрешавали конфликти в семейството им или общността. Важно е да помним, че когато мъжете се стремят към лидерство, те добавят сила и искат да контролират. Когато жените започват да се стремят към лидерството, те го правят, за да оцелеят. Те се нуждаят от място, което им позволява да допринесат за собственото си развитие. Камерунските жени винаги са работили заедно и са използвали местния си опит. Това продължително съзнание беше причината да започнем да се събираме. Първоначално, организирахме съвместни действия на различни нива докато не достигнахме регионално. На Първата национална женска конвенция за мира видяхме, че има нужда да обединим всички източници на сила, многото начини, по които жените отговарят на насилието, в една национална платформа, където можем да дискутираме и да изготвяме стратегии.
До какви последствия, особено за жените, доведе това?
– Жените се сблъскаха с онлайн и офлайн атаки, както и опити за инструментализация. Бяхме заплашвани, гласът ни беше заглушаван и ни нападаха. Изграждането на мир означава прекратяването на бизнеса на много могъщи хора, които не са готови да се откажат от своята сила, пари или контрол. Така, жените биват атакувани, докато се мъчат да почистят боклука, който тези мъже създават за своите общности. Когато се събрахме, знаехме, че ще срещнем подобни проблеми, и започнахме да се подготвяме за тях, като например чрез обучения за личната ни сигурност. Започнахме да сме чувствителни към конфликти, за да можем да преодолеем тези предизвикателства.
През 2022 г. проведохте симулация на мирни преговори с различни граждански социални организации. Каква беше целта? Какви бяха вашите искания?
– Ние искаме устойчив мир. Нашето искане за бъдещето е да получим по-голяма подкрепа за жените, които градят мира в Камерун. Нуждаем се от техническа подкрепа за някои неща, за които не притежаваме необходимата експертиза. Жените трябва също да имат гъвкава кошница на финансиране, която, при евентуална атака, могат да използват, като например за психологична помощ. Също така се нуждаем от подкрепа за това, жените да могат да се справят с първопричините за конфликта чрез така наречения пакет за демокрация и политически действия. И не на последно място, ние трябва да се стремим към това да постигнем баланс на силите, за да осигурим справедливост за всички. За целта, трябва да работим стратегически за равенство между половете и равен достъп до възможности за нашите общности.
Какви стъпки трябва да бъдат предприети сега? Какво още е нужно, за да бъдат взети насериозно перспективите на жените и да успеят да седнат на масата за преговори, и да бъдат част от процеса на изграждане за мир?
– Първата стъпка е да бъде признат местният опит на жените. Трябва да позволят на жените, които изграждат мир, известно пространство за дишане, като не определят предварително значението на „женско изграждане на мир“ на световната сцена, като подкрепят и признават практическото приложение на концепцията в нашите общности. Трябва да признаем това, че жените са част от изграждането на мир, защото през повечето време те не получават признание за труда си. Ние винаги искаме да виждаме жени, които да са част от официални процеси, като мирни преговори. Като минимално признание, трябва да оценим малките действия, които жените правят – пакета за мир, който всяко общество търси.
Какво могат да научат жените по света от камерунските жени?
– Камерунските жени са доказали, че са издръжливи. Те са постоянни в исканията си за мирно разрешение на конфликти и са работили за това по начин, по който не могат да бъдат пренебрегнати. Те се събраха заедно първо на местно равнище, със същото ниво на разбирателство и след това достигнаха до цялата нация. Те са ключов играч, глас и сила за разпознаване. Жените из целия свят са уникални по свой начин. Всяка жена може да научи от камерунските жени силата на сестринството, вярата в колектива, в движението, усилването на гласовете, силата на числата и фокуса върху работата за общото благо.
Превод:Борислава Георгиева