Общото събрание на ООН обяви 23 септември за Международен ден на жестомимичните езици, за да повиши осведомеността относно значението им за пълното осъществяване на човешките права на хората с увреден слух.

Източник: UN

Предложението дойде от Световната федерация на глухите (WFD), представляваща човешките права на приблизително 70 милиона глухи хора по света. Резолюцията A/RES/72/161 беше подкрепена от Постоянната мисия на Антигуа и Барбуда към ООН и бе приета с консенсус на 19 декември 2017 г.

Изборът на 23 септември отбелязва датата, на която WFD е създадена през 1951 г., а Международният ден на жестомимичните езици беше отбелязан за първи път през 2018 г. като част от Международната седмица на глухите.

Тя на свой ред започва да се отбелязва през септември 1958 г. и оттогава се превръща в глобално движение за единство на глухите хора.

Резолюцията за установяване на Деня признава, че ранният достъп до жестомимичен език е от жизненоважно значение за растежа и развитието на глухите индивиди и е ключово за постигането на международно договорените цели за развитие. Тя също така подчертава принципа „нищо за нас без нас“ по отношение на работата с общностите на глухите.

По време на празника през 2024 г. светът отново ще подчертае единството, генерирано от езиците на знаците. Световни лидери и други правителствени служители са поканени да отбележат тазгодишната тема „Застъпете се за правата на жестомимичния език“ на своя национален език на знаците.

Докато наближаваме 20-ата годишнина на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (КПХУ), приета през декември 2006 г., трябва да се стремим към по-добро прилагане на КПХУ на национално ниво чрез езиковите човешки права на глухите хора.

Според Световната федерация на глухите по света има повече от 70 милиона глухи хора. Повече от 80% от тях живеят в развиващите се страни. Заедно те използват повече от 300 различни езика на знаците.

Съществува и международен език на знаците, който се използва при международни срещи и неофициално при пътуване и общуване. Смята се за пиджин форма на жестомимичен език, която не е толкова сложна като естествените жестомимични езици и има ограничен лексикон.

Конвенцията за правата на хората с увреждания изяснява, че жестомимичните езици са равни по статут на говоримите езици и задължава държавите да улеснят изучаването им и да насърчават езиковата идентичност на общността на глухите.

По публикацията работи: Петя Георгиева