Общото събрание на ООН прие „Пакт за бъдещето“, който генералният секретар на ООН Антонио Гутериш описа като забележително споразумение, което е „стъпка към по-ефективен, приобщаващ, мрежов многостранен подход“.

Пактът, който включва и приложение за работа за отговорно и устойчиво цифрово бъдеще, беше приет без гласуване в неделя (22 септември) в началото на двудневната среща на върха на бъдещето.

Споразумението бе прието след около девет месеца преговори.

Тук сме, за да върнем мултилатерализма“,

заяви Гутериш на срещата.

В началото на годишната седмица на високо равнище на Общото събрание на ООН, която започва във вторник (24 септември), десетки държавни и правителствени ръководители се събраха за приемането на пакта.

Лидерите обещаха да укрепят многостранната система, за да е „в крак с променящия се свят“ и да „защитят нуждите и интересите на настоящите и бъдещите поколения“, изправени пред „постоянна криза“.

Вярваме, че има път към по-светло бъдеще за цялото човечество“, се заявява в Пакта.

Гутериш отдавна настоява за пакта, който обхваща теми като мир и сигурност, глобално управление, устойчиво развитие, изменение на климата, дигитално сътрудничество, права на човека, пол, младеж и бъдещи поколения. Той излага около 56 широкообхватни действия, които страните са се ангажирали да изпълняват.

Приемането на пакта обаче се сблъска с кратко забавяне, когато заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Вершинин внесе поправка, наблягаща на „принципа на ненамеса във вътрешните работи на държавите“.

Възраженията на Русия бяха подкрепени от Беларус, Северна Корея, Иран, Никарагуа и Сирия, но нейната поправка беше отхвърлена с огромно мнозинство.

Беше донякъде дразнещо, че в крайна сметка Русия отново се опита да спре целия процес“, заяви германският канцлер Олаф Шолц, съавтор на текста.

Въпреки критиките към пакта, той все още е „възможност да потвърдим нашия колективен ангажимент към мултилатерализма, дори в трудния настоящ геополитически контекст“, подчерта един дипломат пред агенция AFP, наблягайки на необходимостта от възстановяване на доверието между глобалния юг и север.

Развиващите се страни бяха особено активни в изискването за конкретни ангажименти за реформата на международните финансови институции, целящи да осигурят по-лесен достъп до преференциално финансиране.

Този ​​[съществуващ] подход към управлението засилва идеята, че е приемливо да има граждани от първа и втора класа“, заяви премиерът на Барбадос Миа Мотли.

Пактът и неговите приложения – Глобален цифров договор и Декларация за бъдещите поколения – са необвързващи. Това породи опасения относно прилагането им – особено след като някои принципи, като например защитата на цивилни лица в конфликт, се нарушават ежедневно.

По публикацията работи: Петя Георгиева