Липсата на ясна външнополитическа стратегия от страна на настоящия вицепрезидент на САЩ Камала Харис, която е кандидатът на Демократическата партия, е забележителна разлика между нея и републиканецът Доналд Тръмп, който е и бивш президент на страната. Това предопределя оспорваната битка за избиратели, когато става дума за национална сигурност през кампанията тази година.
ВОЙНАТА В ГАЗА
Внимателният поглед върху публичните изказвания на Харис предполага, че е малко вероятно тя да предприеме някакви значителни промени в подхода на САЩ към войната в Газа или израелско-палестински конфликт като цяло. Тя потвърди позицията на сегашната администрация, че Израел има право да се защитава, но използва по-остър тон спрямо израелското правителство.
„Образите на мъртви деца и отчаяни, гладни хора, бягащи в търсене на безопасност, понякога разселени за втори, трети или четвърти път – не можем да отместим поглед пред лицето на тези трагедии“, заяви тя и добави:
„Няма да мълча.”
В същото време подходът на Тръмп към Близкия изток се определя от силна подкрепа за Израел и Саудитска Арабия и конфронтационна позиция спрямо Иран. Президентският мандат на Тръмп се фокусира върху изолирането на Иран, който той нарича „водещата държава-спонсор на тероризма“. Републиканецът посочва усилията си да посредничи за регионално мирно споразумение между Израел и Палестина и акцентира върху победата над ислямски терористични групи като „Ислямска държава.“
Като президент Доналд Тръмп се отказа от предишния двупартиен консенсус между демократи и републиканци и от възприетия подход на международната общност, като каза, че не се интересува от създаването на отделна палестинска държава. След избухването на войната между Израел и палестинската въоръжена групировка Хамас през 2023 г. той обеща да „стои гордо“ заедно с израелското правителство.
ВОЙНАТА В УКРАЙНА
Пълната подкрепа на настоящия вицепрезидент за Украйна във войната й срещу Русия представлява важен момент за нея на световната сцена. На Мюнхенската конференция по сигурността през февруари Харис увери световните лидери, че тя и американският президент Джо Байдън подкрепят Украйна, но не могат да гарантират непоколебимата подкрепа на Конгреса на САЩ. Тя също така обвини Русия в „престъпления срещу човечеството“ при нахлуването й на украинска територия и каза, че руското правителство трябва да носи отговорност за своите „варварски“ действия.
In February, when I met President Zelenskyy in Munich on the eve of Russia’s war, I told him the United States would stand firmly with the people of Ukraine.
Today, ten months later, at the White House, we honor Ukrainian bravery and resolve as we renew that commitment. pic.twitter.com/5d7PhKWSQk
— Vice President Kamala Harris (@VP) December 22, 2022
Бившият президент Тръмп не смята, че трябва да бъде предоставяна безвъзмездна помощ на Украйна, и има ясна стратегия за разрешаването на конфликта, за разлика от Харис. Той намира част от решението на проблема в заем на стойност 500 млрд долара, който САЩ да предостави на страната. Според него европейските държави трябва да увеличат отделяната от тях помощ за страната.
Тръмп твърди, че може бързо да разреши войната в Украйна, въпреки че смята за неприемливи заявените условия от руския президент Владимир Путин. Смята да го направи чрез решителни действия – налагане на реални ефективни санкции на Русия, а не като досегашните такива, които бяха определени като “кухи”. Други мерки, предвидени от него, са увеличаване на производството на боеприпаси от американската отбранителна индустрия и стабилизиране на положението в Близкия изток, за да може Саудитска Арабия да изтласка Русия от световните енергийни пазари. С това той цели притискане на руското правителство и възможност за определяне на различни условия за мир.
Като президент той култивира по-топли отношения с Путин, въпреки че също така разшири санкциите срещу Москва заради анексирането на украинска територия и се оттегли от важен договор между САЩ и Русия за контрол на въоръженията. По-рано той нарече руския президент “гениален“ и „разбран“, но също така определи действията му като “огромна грешка“, когато нахлу в Украйна през февруари 2022 г.
НАТО
Харис определя ангажимента на Америка към НАТО като „непоколебим“ и „железен“, в реч през февруари 2022 г. в Мюнхен, само пет дни преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Тя казва също, че обещанието на НАТО за самоотбрана по член 5 – което Тръмп заплаши да не спази за съюзници, които не изпълняват границата на разходите на алианса от 2 процента от БВП – е „свещено”.
Тръмп смята да преоцени ролята на Съединените щати в НАТО и да обмисли значително намаляване на участието на Вашингтон в блока. Той остро критикува НАТО, докато беше на поста, като според съобщенията заяви пред висши европейски служители през 2020 г., че „НАТО е мъртъв“, и многократно заплашваше да напусне алианса.
Републиканецът смята, че европейците трябва да плащат своя справедлив дял. Според него е време военните разходи на страните-членки да се покачат до 3% от брутния вътрешен продукт.
КИТАЙ
Позицията, изложена от Камала Харис за Китай като кандидат за президент през 2020 г., е тясно свързана с политиката на Белия дом през последните четири години – стремеж към конкуренция и сътрудничество едновременно.
В първичен дебат през септември 2019 г. тя заяви за Китай: „Те крадат нашите продукти, включително нашата интелектуална собственост. Те се отървават от некачествените си продукти в нашата икономика. Те трябва да бъдат държани отговорни“, като същевременно добавя, че двете държави трябва да си сътрудничат по ключови въпроси като изменението на климата.
Доналд Тръмп също обвинява Китай в икономически злоупотреби: кражба на интелектуална собственост, манипулиране на валута, експортни и други субсидии и икономически шпионаж. Той подчертава, че са необходими агресивни действия за защита на американските работници и за намаляване на големия двустранен търговски дефицит на Съединените щати.
Визията на Харис обаче се различаваше от тогавашната политика на САЩ в едно отношение: тя критикуваше митническите тарифи и квоти на президента Доналд Тръмп срещу Китай и преди това беше казвала, че не е „демократ-протекционист“.
ИНДО-ТИХООКЕАНСКИ РЕГИОН
Експерти твърдят, че политиката на Харис за Индия е малко вероятно да се различава значително от тази на Байдън. Отношенията между САЩ и Индия имат надеждна двупартийна подкрепа в продължение на десетилетия, включително при Тръмп, и остават твърде важни и от двете страни, за да бъдат разклатени значително.
Въпреки по-личната връзка на Камала Харис с Индия, заради майка си, всъщност тя беше по-твърда към страната от Байдън в миналото, критикувайки неспазването на човешките права в страната при Моди – особено по отношение на Кашмир – когато тя беше сенатор, а също и по време на вицепрезидентския си мандат.
Ако бъде преизбран, Тръмп се зарече да прекрати Индо-тихоокеанската икономическа рамка (IPEF), търговска инициатива между Съединените щати и Азиатско-тихоокеанския регион, още „на първия ден“.
АФРИКА
Вицепрезидентът предприе едноседмично пътуване до Гана, Танзания и Замбия през 2023 г., за да се противопостави на твърдението, че Съединените щати гледат на Африка само като на пешка, за да се предпазят от китайската и руската експанзия. „Сигурна съм, че африканската изобретателност и иновации ще оформят бъдещето на света“, заяви Харис в Гана.
Африканските лидери отдавна порицават факта, че Африка е на заден план за САЩ пред други геополитически приоритети, като нито Тръмп, нито Байдън посетиха тези държави. Също така републиканецът нарече някои африкански нации „провалени държави“, но като опит да подчертае подкрепата си за имиграционна система, която е базирана на заслуги, а не на произход.
Администрацията на Харис вероятно би възприела политика, подобна на тази на Байдън относно Африка, казаха настоящи и бивши служители на администрацията: поддържане на посещения на ниво кабинет, разговори за насърчаване на демокрацията и върховенството на закона, докато континентът е изправен пред мрачен спад в демократичния напредък и докато САЩ се състезава с Русия и Китай за геополитическо влияние в африканските държави.
Въз основа на доклада „Проект 2025“, който е организиран от Фондация “Херитидж” и е създаден от широка коалиция консервативни организации, застъпнически групи и академични институции, преизбраният Тръмп значително ще промени външната политика на САЩ спрямо Африка, като даде приоритет на военното сътрудничество пред хуманитарната помощ и икономическото развитие. Друг аспект от предложената от Тръмп политика е признаването на независимостта на Сомалиленд.
MYTHS VS. FACTS ABOUT PROJECT 2025
We are not affiliated with former President Trump. We are a coalition of more than 110 conservative groups advocating policy and personnel recommendations.
1. End no fault divorce: FALSE
Divorce is not mentioned in our policy handbook,… https://t.co/syj1HnCxhP
— Project 2025 (@Prjct2025) July 9, 2024
МИГРАЦИЯ
Харис беше назначена от администрацията на Байдън да помогне за справяне с „първопричините“ за миграцията като икономически трудности, насилие и политически репресии в три страни от Централна Америка – Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор. През 2021 г., когато Харис пътува до Гватемала по време на нейния вицепрезидентски пост, тя изрази своето остро предупреждение към потенциалните мигранти: „Искам да бъда ясна за хората в този регион, които обмислят да предприемат това опасно пътуване до границата между Съединените щати и Мексико:
Не идвайте, не идвайте.“
Имиграционната и граничната политика остават основни въпроси за Тръмп и платформата на партията за 2024 г. подновява обещанията му да приложи редица мерки за рязко намаляване както на законната, така и на нелегалната имиграция. Това включва надграждане на действията, предприети по време на първия му мандат.
Републиканският кандидат обещава да приложи „най-голямата вътрешна операция по депортиране в американската история“, изработена след масовите депортации при президента Дуайт Д. Айзенхауер. Като планира да упълномощи Националната гвардия да извършва депортации, въпреки че има правни бариери пред това военните да участват в местното правоприлагане. Той обеща да наложи отново ограничения върху търсенето на убежище, включително като възстанови програмата си от 2019 г. „Останете в Мексико“. Тръмп заяви, че ще разшири забраната си за пътуване от първия мандат на лица от „засегнати от терор страни, територии и места“, включително от Ивицата Газа, Либия, Сомалия, Сирия и Йемен.
Камала Харис залага на традиционни съюзи и многостранен подход, докато Доналд Тръмп предлага конфронтационни стратегии и ясно формулирани решения за глобалните предизвикателства. Изборът между двамата ще има значителни последствия както за националната сигурност, така и за глобалната роля на Америка.
По публикацията работи: Петя Георгиева