Бившият премиер на Бангладеш Шейх Хасина ще се върне в страната си, когато новото служебно правителство реши да проведе избори, твърди синът ú, но не е потвърдено дали тя ще участва.
„За момента тя е в Индия. Хасина ще се върне в Бангладеш, когато временното правителство реши да проведе избори“, увери Саджиб Вазед Джой пред вестника „Таймс ъф Индия“.
Той не уточни дали 76-годишната Хасина ще участва в изборите.
„Майка ми щеше да се оттегли от политиката след края на настоящия мандат“, увери Джой.
„Никога не съм имал политически амбиции и се установих в САЩ. Но събитията в Бангладеш през последните няколко дни показват, че има лидерски вакуум. Трябваше да се активизирам в името на партията и съм начело сега“, добави той пред вестника.
Наскоро отсраненият премиер се намира в защитена къща в района на Ню Делхи. Индийските медии съобщават, че тя планира да потърси убежище във Великобритания, но британското вътрешно министерство отказва да даде коментар.
15-годишното управление на министър-председателя на Бангладеш Шейх Хасина приключи на 5 август. Тя подаде оставка и избяга от страната вследствие продължилите повече от месец смъртоносни протести, а военните обявиха, че ще сформират преходно правителство.
Твърди се, че Хасина се е отправила първоначално към Индия, а след това вероятно към Влкбр.
Началникът на Генералният щаб на армията генерал Вакер-Уз-Заман обяви, че скоро временно правителство с участието на всички партии ще бъде сформирано.
„След ползотворна дискусия с всички политически партии, ние решихме да съставим временно правителство. Сега ще говорим с президента Мохамед Шахабудин, за да разрешим ситуацията.” каза той.
Той призова за спиране на всички насилствени протеста и обеща, че новото правителство ще осигури справедливост за всички смъртни случаи, свързани с протестите, организирани от Антидискриминационното студентско движение.
УНИЦЕФ съобщава, че най-малко 32 деца са загинали, а много други са били ранени и задържани по време на ученическите протести, които избухнаха в Бангладеш през юли. Учениците организираха масови демонстрации, настоявайки за премахването на „квотната система“ за държавни работни места, на фона на нарастваща безработица.
Какво предизвика протестите?
Демонстрациите започнаха миналия месец, след като Върховният съд възстанови квотната система за държавни работни места и разпореди 93% от работните места да бъдат запазени за кандидати по заслуги, например ветераните от войната за независимост срещу Западен Пакистан през 1971 г. и техните наследници.
Какво значи квотна система?
Квотната система за държавни работни места в Бангладеш е механизъм, създаден с цел да осигури равноправен достъп до държавна заетост на различни групи в обществото. Тази система резервира определен процент от държавните работни места за специфични категории кандидати, включително военни ветерани, техните потомци, жени, хора с увреждания и малцинствени общности.
В отговор на протестите властите наредиха затварянето на училищата, което остави около 30 милиона ученици от предучилищна до гимназиална възраст без обучение за 10 дни. Това допълнително усложнява ситуацията, след като училищата вече бяха затворени по-рано през годината заради екстремни температури, циклони и наводнения.
Началните училища отворят отново на 4 август в много части на Бангладеш, но около 15,5 милиона деца все още няма да могат да възобновят обучението си.
По текста работи: Ванеса Сапунджиева