В опустошената от война Газа всяка капка вода е от значение, което прави импровизирания захранван от слънцето филтър за вода на Инас ал-Гул жизненоважен актив за палестинците, оцелели от бомбардировки под парещата жега на територията.

Използвайки дървен материал от малкото палети с помощ, които стигат до Газа, и стъкла на прозорци, спасени от сгради, които до голяма степен са били изоставени след 10 месеца война, 50-годишната инженерка построи корито, покрито със стъкло.

Солената вода се изпарява от коритото, нагрято от парниковия ефект, създаден от стъклата, което позволява на водата да се дестилира и оставя след себе си солта. Оттам дълъг черен маркуч пренася изпарената вода до други контейнери, пълни с активен въглен за допълнително филтриране на примесите.

„Това е много просто устройство, много е лесно за използване и за изграждане“, сподели Ал-Гул пред АФП, след като отпи дълга глътка от чаша филтрирана вода в къщата си, в южната част на Ивицата Газа.

Инас ал-Гул пиеща от причистената вода

Устройството на Ал-Гул не изисква електричество, филтри или слънчеви панели, то работи единствено със слънчева енергия, която Газа има в изобилие, с 14 часа слънчево греене на ден през лятото и осем часа през зимата. Това изобретение се оказа особено полезно, след като единствената електроцентрала в Газа не работи и доставките на електроенергия от Израел са прекъснати от месеци. Тъй като горивото също е в недостиг, инсталациите за обезсоляване в Газа, които не са повредени в битките, работят с драстично намален капацитет.

Това носи решаваща помощ на онези, които се възползват от него, тъй като наличната вода за жителите на Газа в момента е средно 4,74 литра на ден, „под една трета от препоръчителния минимум при спешни случаи“, съобщи Оксфам (Оксфам е международна асоциация от 17 организации, работещи в повече от 90 страни по света. Целта на сдружението е да решава проблемите на бедността и свързаната с нея несправедливост по света.) през юли. Това представлява „по-малко от едно пускане на водата в тоалетната“, предупреждава групата за помощ в доклад, който изчислява, че наличната вода на човек на ден в Ивицата Газа е спаднала с 94 процента от началото на войната.  Поради липсата на чиста вода, 26 процента от населението се разболяват тежко от лесно предотвратими болести.

Водата беше оскъдна преди избухването на конфликта и по-голямата част от нея не ставаше за пиене. Населението от 2,4 милиона разчита предимно на все по-замърсен и изчерпан водоносен хоризонт, казват хуманитарните агенции.

Оксфам обвинява Израел, че използва „водата като оръжие за война“ и предупреди за „смъртоносна здравна катастрофа“ за жителите на Газа.

Групата за помощ изчислява, че „израелските военни атаки са повредили или унищожили пет обекта на водоснабдителна и канализационна инфраструктура от началото на войната“.

По публикацията работи: Ванеса Сапунджиева