Дуров е бил арестуван в събота (24.08) след като частния му самолет кацнал на летище Льо Бурже. Той е обвинен в това, че не предприема действия за ограничаване на престъпното използване на Телеграм.

 

Според обвиненията, приложението не е сътрудничило на правоприлагащите органи по отношение на трафик на наркотици, детско сексуално съдържание, организирана престъпност и измами. От Телеграм отрекоха подобни обвинения.

 

Периодът, в който може да бъде задържан е 96 часа, след което съдия може да вземе решение дали да бъде освободен или да му бъде повдигнато обвинение.

 

Телеграм излезе с изявление, че „платформата спазва европейските закони, включително Закона за цифрови услуги, а нейното модериране е в рамките на индустриалните стандарти, подобрявайки се непрекъснато“.

 

Кой е Павел Дуров?

 

39-годишният милиардер е роден в Русия, като в момента живее в Дубай, където е и базиран Телеграм. Притежава двойно гражданство от ОАЕ и Франция. Напуска Русия през 2014 г., след като отказва да изпълни исканията на правителството и да закрие опозиционните общности в своята социална платформа VKontakte, която после продава.

Той създава Телеграм през 2013 г., като я превръща в една от най-големите социални мрежи с 950 млн активни месечни потребители. Популярна е особено в Русия, Украйна и бившите съветски страни. През 2018 г. е забранена от Москва, след като Дуров отказва да предостави потребителски данни. През 2021 г. забраната е премахната.

 

 

Международни реакции

 

Руското посолство във Франция заяви, че се стреми да изясни причините за задържането на Дуров и да осигури защита на правата му. Заявиха още, че френските власти не са сътрудничили на руски официални лица.

Говорителят на външното министерство на Русия – Мария Захарова зададе в Телеграм въпроса „дали западните неправителствени организации ще замълчат относно ареста на Дуров, след като критикуваха решението за забрана на приложението през 2018 г.“.

 

Американският разобличител Едуард Сноудън написа в Х, че ареста на Дуров е „посегателство над човешките права на изразяване и общуване“.

 

Собственикът на Х, Илон Мъск, също изяви своята подкрепа за Дуров.

 

Александър Тамас, създателят на глобалната фирма за инвестиране Vy Capital, защити Дуров и Телеграм, като сподели в Х, че това което се случва със свободата на словото в Европа в момента е „извращение на нашата ценностна система“.

Преди няколко месеца, Дейвид Сакс, друг успешен инвеститор и предприемач, както и бивш главен оперативен директор на ПейПал, предвиди, че след ТикТок, Телеграм е следващата платформа, която ще бъде „подгонена“ от закона.

Леонид Волков, бивш съветник на Алексей Навални, написа в Телеграм, че „Дуров не е „съучастник“ в престъпленията извършени от потребителите на платформата и трябва да бъде освободен“.

 

Реакциите относно новините за ареста на Дуров показват увеличение на притесненията за свободата на изразяване, цензурата и контрола на правителството върху онлайн съдържанието. Националните правителства, особено тези в ЕС, са засилили натиска върху компаниите заради дезинформацията, онлайн екстремизма, безопасността на децата и разпространението на незаконен материал.

 

Телеграм отдавна е в радара на правоприлагащите органи по света, защото терористични организации, продавачи на наркотици, търговци на оръжия и крайнодесни екстремистки групи го използват за комуникация, набиране на хора и оръжия, и организиране.

Превод: Борислава Георгиева

Източници: BBC THE GUARDIAN NY TIMES